Štybar dojel na SP cyklokrosařů v Táboře druhý, Nash vyhrála

TÁBOR

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar dojel v závodu Světového poháru v Táboře druhý a vylepšil o jednu příčku svůj výsledek z úvodního podniku v Plzni. Ještě lépe si vedla Kateřina Nash, která po třetím místě na západě Čech dnes zvítězila. Závod mužů vyhrál s velkým náskokem Belgičan Kevin Pauwels.

Česká cyklokrosařka Kateřina Nash

Štybar se hned od startu pohyboval v čele pelotonu, ale na konci třetího z devíti kol musel kvůli defektu měnit kolo a toho Pauwels maximálně využil. Domácí favorit se sice pokoušel manko, které nabral, co nejdříve dohnat, ale marně. I proto, že s ním nikdo příliš nespolupracoval.

Skupinku pronásledovatelů, která se za ujíždějícím lídrem Pauwelsem vytvořila, pomohl oživit svým nástupem v sedmém kole Šimůnek. Cílovou rovinkou projel jako druhý, přičemž se odtrhl od zbytku pole společně s Klaasem Vantornoutem a Štybarem. Zatímco Šimůnek nakonec ostrému tempu nestačil, Štybar v posledním kole setřásl Belgičana a se ztrátou 32 sekund dojel za Pauwelsem druhý.

"Kdybych nepíchl kolo, měl bych lepší pozici a vypadalo by to třeba jinak, ale v té skupině jsme nespolupracovali tak, jak bychom měli. Skoro to vypadalo, jako by tady někteří ostatní závodníci byli na tréninku," litoval Štybar. Nechtěl tím ale znehodnocovat Pauwelsovo vítězství. "Kevin po druhém místě z Plzně potvrdil, že je z nás teď v nejlepší formě."

Nash si připsala druhý triumf v elitním seriálu v kariéře, poprvé se radovala v lednu minulého roku ve francouzském Roubaix. Ve druhém dílu sezony zvítězila před Nizozemkami Daphny Van Den Brandovou a Sanne Van Paassenovou.

Třiatřicetiletá Nash měla tradičně o něco pomalejší start. Brzy se však propracovala do vedoucí skupinky a nakonec při absenci vítězky úvodního závodu v Plzni Američanky Katherine Comptonové projížděla cílem s rukama nad hlavou. Vyhrála s náskokem šesti vteřin před Van Den Brandovou a zároveň se po třetí příčce z Plzně dostala do čela celkového hodnocení sedmidílného seriálu. Další česká závodnice Pavla Havlíková dojela se ztrátou 57 vteřin pátá.

"Vyhrát závod Světového poháru a k tomu ještě doma, to je skvělé. Moc mi pomohli diváci. Mám z toho moc dobrý pocit a musím všem tady poděkovat, užila jsem si to," uvedla po závodě Nash.

Mezi jezdci do 23 let skončil Vojtěch Nipl sedmý. Devátý nejlepší junior minulého ročníku seriálu dlouho usiloval o pozici na stupních vítězů, od bronzu ho nakonec dělily čtyři vteřiny. "Jsem v této kategorii prvním rokem, takže jsem neměl srovnání a nevěděl přesně, co očekávat. Navíc jsem startoval téměř z poslední řady. Medaile sice nevyšla, ale i tak jsem spokojený," uvedl Nipl.

Závodu dominovali nizozemští jezdci - vítězem se stal Lars van der Haar, třetí dojel Mike Teunissen. Kořistí Nizozemců se stal i závod juniorů, v němž byl nejrychlejší Mathieu van der Poel. Nejlepším z domácích závodníků byl na třináctém místě Jan Března, který na vítěze ztratil téměř minutu a půl.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Táboře:
Muži - elite:
1. Pauwels (Belg.) 1:02,58, 2. Štybar (ČR) -32, 3. Vantornout (Belg.) -35, 4. Mourey (Fr.) -40, 5. Nijs -41, 6. Meeusen -49, 7. Aernouts (všichni Belg.) -52, 8. Šimůnek (ČR) -57, 9. Wellens (Belg.), 10. Chainel (Fr.) oba -59, ...26. Dlask -2:27, 29. Kášek -2:41, 31. Zlámalík -3:00, 37. J. Polnický -3:27, 39. Kyzivát -3:47, 53. Mlynář -5:40, Bambula (všichni ČR) nedokončil.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 7 závodů): 1. Pauwels 150 b., 2. Nijs a Štybar oba 135, 4. Vantornout a Mourey oba 120, 6. Meeusen 100, ...8. Šimůnek 86, 25. Zlámalík 42, 27. Dlask 39, 32. Kášek 35, 37. Kyzivát 27, 40. Hník (ČR) 20, 46. Bambula 17, 48. J. Polnický 14.
Muži do 23 let:
1. Van der Haar (Niz.) 50:44, 2. Silvestri (It.) -44, 3. Teunissen (Niz.) -47, ...7. Nipl -51, 11. Nesvadba -56, 12. Hník -1:07, 18. Paprstka -1:33, 19. Petruš -1:47, 24. R. Polnický -2:01, 26. Boroš -2:05, 30. Skála -3:15, 33. Rauchfuss (všichni ČR) -3:42.
ŽENY
1. Nash (ČR) 39:59, 2. Van den Brandová -6, 3. Van Paassenová (obě Niz.) -14, 4. Chainelová-Lefevreová (Fr.) -42, 5. Havlíková (ČR) -57, 6. Kupfernagelová (Něm.) -1:01, ...15. Mikulášková -2:04, 36. Šulcová -5:45, 37. Hlubinková -6:17, 39. Kuntová (všechny ČR) -7:57.
Průběžné pořadí (po 2 z 7 závodů): 1. Nash (ČR) 105 bodů, 2. Van Paassenová 95, 3. Van den Brandová (obě Niz.) 90, 4. Chainel-Lefevreová (Fr.) 68, 5. Havlíková (ČR), Wymanová (Brit.) obě 61, ...18. Mikulášková (ČR) 28.
Junioři: 1. Van der Poel (Niz.) 37:17, 2. Jauregui (Fr.) -20, 3. Hoeyberghs (Bel.) -22, ...13. Března -1:27, 18. Matějů -1:36, 21. Lukeš -2:02, 22. Nováček -2:06, 23. Pokorný -2:08, 34. Rydval (všichni ČR) -5:12.