Živě

Kreuziger pojede Giro a Vueltu, Tour po čtyřech letech vynechá

10. prosince 2011 09:59 - PRAHA

Cyklista Roman Kreuziger příští rok poprvé po čtyřech letech nepojede nejslavnější etapový závod světa Tour de France. Nejlepší český silniční jezdec se soustředí na Giro d'Italia a Vueltu. V plánu má také starty na olympijských hrách v Londýně a mistrovství světa, na kterém letos po zranění ruky z Tour chyběl.

 

Proteam - Astana.com.

Stejně jako letos se pětadvacetiletý člen stáje Astana rozhodl preferovat Giro, kde na jaře obsadil šesté místo a zaznamenal nejlepší český výsledek v historii.

"Tour bude hodně časovkářská a na nejlepší bych tam mohl ztratit, i když jsme na časovkách hodně zapracovali. Giro je rozumnější, než bylo letos. A hlavně: když jsem porovnával trasu obou závodů, víc se mi líbila skladba Gira. A je tam reálná šance být na pódiu," uvedl na svém webu Kreuziger. Na stupně vítězů chtěl útočit už letos, ale po krizi v těžké etapě na Zoncolan šanci na nejlepší trojici ztratil.

Kalendář závodů na příští sezónu si Kreuziger sestavoval sám. "Celý program byl z mé hlavy. Jsem rád, že mi tým dal při výběru závodů volnou ruku. Některé věci jsem konzultoval se sportovním ředitelem Martinellim, doladili jsme pár detailů. Takhle by mi to mělo vyhovovat. Je tam i dost prostoru na soustředění ve vysoké nadmořské výšce," prohlásil trojnásobný vítěz ankety Král cyklistiky.

Rád by jel i na mistrovství světa

Letos po těžkém Giru nakonec startoval i na Tour s cílem podporovat lídra Astany Alexandra Vinokurova. V plánu na příští sezónu slavný francouzský závod, na němž byl loni a předloni celkově devátý, nemá. Po Giru si hodlá dopřát delší odpočinek. "Do Gira je program jasný, na tom by se nic měnit nemělo. V další části sezóny může k nějakým menším změnám dojít. Bude záležet na pocitech," konstatoval Kreuziger.

Do sezóny vstoupí koncem února etapovým závodem Kolem Sardinie, kterému dal přednost před portugalským podnikem Kolem Algarve. "Sardinii jsem loni vyhrál ještě v barvách Liquigasu. Je to závod, který by mi měl vyhovovat, a na začátek sezóny je ideální," uvedl. Na jaře tentokrát vynechá také Paříž-Nice a otestuje svou formu v Itálii na Tirreno-Adriatico. "Nikdy jsem Tirreno nejel, tak jsem se rozhodl, že ho zkusím."

V době Tour de France absolvuje Kreuziger závod Kolem Polska. "Pak následují Kolem Valonska, olympiáda, San Sebastian a Vuelta. Rád bych jel i mistrovství světa v Holandsku, které má být dost těžké. A když všechno dobře půjde, sezónu bych zakončil na Lombardii," uzavřel své plány


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.