Rubriky:

Cyklistika

Cyklokrosovou šampiónkou je popáté Vosová, Nash byla osmá

29. ledna 2012 12:27 - KOKSIJDE

Závod žen na mistrovství světa v cyklokrosu v belgickém Koksijde vyhrála favorizovaná Marianne Vosová. Čtyřiadvacetiletá Nizozemka získala již pátý titul. Na druhém místě dojela její krajanka Daphny van den Brandová před domácí závodnicí Sanne Cantovou. Češka Kateřina Nash skončila v belgickém písku osmá.

 

Laurent Dubrule, Reuters

Obhájkyni bronzu z loňského šampionátu Nash příliš nevyšel start, ale postupně se posouvala vpřed. Kritickou chvilku hned během prvního z celkem pěti okruhů si naopak prožila jedna z hlavních favoritek na vítězství Katherine Comptonová z USA, která upadla.

"Dneska to nebyl můj den," podotkla Nash. "Já jsem neměla až zas tak špatný start, ale prostě bylo to (ze strany soupeřek) hodně agresivní... Ale já si myslím, že kdybych měla lepší nohy, tak se tam člověk dotáhne. Ten boj o to druhý třetí místo tam byl, ale bohužel v konci jsem na to neměla," řekla.

Hned od začátku bylo ale jasné, že na další titul po svých triumfech z let 2006, 2009, 2010 a 2011 má spadeno suverénka sezóny Vosová, která se hned v průběhu prvního kola dostala do samostatného úniku, když setřásla Van den Brandovou, a začala navyšovat náskok, který po druhém kole činil již 22 vteřin.

Závod byl tvrdý

Van den Brandová byla dlouho druhá, o dalších přibližně 20 sekund zpět se utvořila čtyřčlenná skupinka, v níž byla i Nash, ale v náročné písečné trati běhala delší úseky než její soupeřky a možná o to rychleji jí začaly ubývat síly. Místo ní se do hry o medaile vrátila stíhací jízdou Comptonová a zvýšením tempa přispěla i k dohnání Van den Brandové.

Podle Nashové byl závod docela tvrdý. "Ty holky jsou tak agresivní, že jsem nechtěla být vedle nikoho. Já jsem tam asi desetkrát dostala do hlavy kolem, prostě drsný. Prostě jsem si radši říkala, že jdu od nich," vysvětlila, proč několikrát v písku volila jinou stopu než soupeřky.

Vosová nakonec vyhrála s náskokem 37 vteřin a za ní zuřil boj o další cenné kovy. Stříbro nakonec ve finiši vydřela Van der Brandová, když na cílové rovince zaútočila zpoza Cantové. Ta už nezareagovala a místo toho si vychutnávala radost z bronzu.

Nash dokončila závod se ztrátou minuty a 11 vteřin, hned za první desítkou dojela Pavla Havlíková. Ta pak v cíli litovala nepovedeného začátku, protože jinak byla s výkonem spokojená. "Zůstala jsem stát na startu, to byla zásadní chyba dnešního závodu," řekla.

"Myslím, že se nedalo čekat, že by to vyhrál někdo jiný. Marianne je prostě skvělá, univerzální cyklistka," zhodnotila výsledek závodu třetí česká závodnice Martina Mikulášková, která dojela na 22. místě.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Koksijde (Belgie):
Ženy (14,79 km):
1. Vosová 41:04,
2. Van den Brandová (obě Niz.) -37,
3. Cantová (Bel.) -38,
4. Van Paassenová (Niz.) -49,
5. Comptonová (USA) -53,
6. Harrisová (Brit.) -1:03,
7. De Boerová (Niz) -1:05,
8. Nash (ČR) -1:11,
9. Achermannová (Švýc.) -1:12,
10. Chainelová-Lefevreová (Fr.) -1:54,
11. Havlíková -2:43,
...22. Mikulášková (obě ČR) -5:04.
15:00 závod mužů.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika