Rubriky:

Cyklistika

Cyklokrosaři si zvykají na mistrovskou trať

29. ledna 2004 18:06 - PONTCHATEAU

Teploty přes pět stupňů nad nulou, sluníčko, po sněhu ani památky. Takové počasí čeká české cyklokrosové reprezentanty na víkendovém světovém šampionátu ve francouzském městečku Pontchateau nedaleko od Nantes.

 

internet

V dějišti jsou všichni už od pondělka, neboť o víkendu startovali na závodech v Belgii a Francii a nemělo cenu se na otočku vracet domů. "Nikomu by neprospělo, aby pak musel jet znovu autem 1600 kilometrů. Takhle jsme pohromadě a je lepší, když si závodníci zvyknou na místní klimatické podmínky," uvedl reprezentační trenér Petr Klouček.

Všech šestnáct našich reprezentantů (po pěti v kategorii mužů, do 23 let a juniorů, plus jedna žena) si ve středu poprvé vyzkoušelo trať, na níž se bude bojovat o medaile. "Je těžká, rychlá a technicky nenáročná. Předjíždět se dá skoro všude, protože je dostatečně široká. Uspět může prakticky každý, kdo na to bude v danou chvíli mít," zamýšlel se Klouček.

Pozor na de Clercqa

V dějišti mistrovství světa je už i většina ostatních závodníků včetně favorizovaných Belgičanů. Jejich stálice Mario de Clercq přijel dokonce už v neděli. Původně sice bral letošní sezónu jako rozlučkovou s tím, že bude objíždět menší závody, ale nakonec si vyjel nominaci na MS. "Rozhodně bych na něj nezapomínal," varuje před jeho formou Klouček.

Za favority v elitní kategorii považuje právě cyklokrosovou velmoc z Belgie. "Od nich může myslet na medaili prakticky každý. Tradičně dobrý bude určitě Nizozemec Groenendaal a jsem si skoro jistý, že tam vyletí někdo z Francouzů. Jsou doma a výsledky v sezóně je do té špičky řadí," uvažoval trenér.

Naděje v Pospíšilovi a mladých

Z našich věří podle aktuální formy Pospíšilovi, nejlepšímu z Čechů ve Světovém poháru. "Je na tom dobře fyzicky i psychicky a měl by bojovat o nejvyšší příčky. Věřím, že se zmáčkne i Dlask, Ježek s Ausbuherem by mohli atakovat první desítku. To samé Lukeš, který má nejlepší formu za poslední léta," dodal reprezentační trenér.

Zatímco elitní kategorie bývá vždycky velká loterie a osmnáctiletá Barbora Bohatá půjde od závodu žen spíš sbírat zkušenosti, medaile by měly přijít v sobotu. Jak ve třiadvacítce, tak mezi juniory mají Češi ty nejvyšší ambice.

Jan Krůta (Pontchateau), Právo

Zrušit