Rubriky:

Cyklistika

Vyloučený cyklokrosař Pospíšil: Možná změním občanství

11. února 2004 09:41 - PRAHA

Prý na mistrovství světa rozvracel celé reprezentační mužstvo cyklokrosařů a za to jej trenér Petr Klouček vyloučil před posledním závodem SP z týmu. Jiří Pospíšil k tomu v rozhovoru pro Právo říká: "Když jsem za pár dní dokázal rozvrátit všechno, co on pět let buduje, tak jsem asi dobrý řečník..."

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Reprezentační trenér Petr Klouček vás před posledním závodem Světového poháru v Nizozemsku vyloučil z národního týmu. Kdy a jak vám to řekl?
Volal mi v pondělí v půl sedmé večer. Asi abych s tím nemohl nic dělat, protože ten den byla uzávěrka přihlášek. Jinak jsem třeba mohl požádat o divokou kartu. Řekl mi: vrátíš věci z nároďáku, jsi vyhozený a do Holandska nejedeš. Dál jsem to neřešil, trochu jsem to i čekal. Trochu zklamaný jsem, jenže pan trenér bude mít asi vždycky pravdu...

Jako důvod uvedl, že jste svým chováním na mistrovství světa rozvracel celé družstvo a měl jste negativní vliv na další jezdce. Jak to vidíte vy?
Když jsem za pár dní dokázal rozvrátit všechno, co on pět let buduje, tak jsem asi dobrý řečník... Nejhorší je, že já tam nikomu nic nepovídal, nikoho nenaváděl. Udělal jsem jedinou chybu, že jsem zapomněl podepsat statut reprezentanta. Ale nebyl to důvod, aby trenér začal navádět juniory, že ode mě musí chodit pět metrů daleko. Asi jsem měl být úplně ticho, ale teď už je to jedno. Dostal jsem červenou kartu. Buďto musel jít trenér nebo závodník.

Štve vás, že nejedete na Světový pohár, v němž jste průběžně nejlepší z Čechů šestý?
Beru to tak, že jsem přišel v přepočtu asi o 350 000 korun. Poslední závod je dvojnásobně bodovaný a když to dobře dopadne, skončím celkově tak třináctý. A prémie budou někde kolem 50 000 korun. Sezónu jsem odpískal, už nic nepojedu. Kdyby mi to trenér oznámil dřív a ne na poslední chvíli, nemusel jsem týden dřít na tréninku a mohl jsem odjet s dětmi na hory.

Berete své vyřazení z reprezentace jako dočasné?
Já myslím, že je to na furt. A říkám otevřeně, že se mi do toho hnusu už zpátky nechce. Dokud tam zůstane trenér Klouček, jiné to nebude.

Proč jsou vaše vzájemné vztahy tak vyhrocené?
Trvá to delší dobu. Známe se léta a já jsem člověk, který se nikdy nebál ozvat. Když se mi něco nelíbí, řeknu to na plnou hubu. Z toho asi všechno pramení, v poslední době se to ještě vyhrotilo.

Co budete dělat dál? Přece neskončíte nadobro s cyklokrosem?
Je možné, že z pohledu reprezentace změním občanství. Radil mi to Radek Šimůnek, který mi hned v pondělí večer volal. Musí k tomu dát souhlas obě federace, to mi řekli na našem cyklistickém svazu. Ale bude záležet, jak se to vyvine, kdo by o mě měl zájem. Vím, že bych ze sportovců nebyl první ani poslední, kdo něco takového udělá. Ještě musím všechno zvážit.

V týmu Author, kde je trenérem rovněž Petr Klouček, máte smlouvu ještě na rok. Myslíte, že vás tam nechají?
Do konce týdne by mělo proběhnout nějaké jednání, uvidíme. Ale když mě nechce Petr Klouček jako trenér nároďáku, tak mě těžko bude chtít v klubu. Počítám, že se ta moje smlouva nějakým způsobem rozváže. Když mě vyhodí, tak zkusím vybudovat něco vlastního. Možná mě to všechno napruží tak, že budu v příští sezóně ještě lepší.

Jan Krůta, Právo

Zrušit