Americké cyklistce Comptonové ukončil kariéru čtyřletý trest za doping

12. srpna 2021 16:20 - New York

Americká cyklistka Katie Comptonová dostala čtyřletý trest za doping. Ve 42 letech pro ni znamená předčasný konec kariéry, který si původně naplánovala na příští rok. Vzorek pětinásobné medailistky z mistrovství světa v cyklokrosu z poloviny loňského září obsahoval stopy po anabolickém steroidu.

 

Twitter

Comptonová, jež patřila dlouhodobě mezi soupeřky české reprezentantky Kateřiny Nash, byla nejdříve vyrozuměna, že její mimosoutěžní vzorek moči ze 16. září byl v pořádku. Jenže pak byl přezkoumán znovu s ohledem na nesrovnalosti v jejím biologickém pasu.

Test speciální metodou, která dokáže odlišit anabolické androgenní steroidy vyprodukované přirozeně tělem sportovce a ty zakázané "vnějšího původu", už však prokázal dopingový nález. Na jeho základě pak vynesla americká antidopingová agentura USADA dlouhý trest.

Brazilku Caixetaovou připravil o finále pozitivní test na anabolikum

"V září jsem pro USADA poskytla vzorek, který byl negativní na jakékoliv zakázané látky. Nebylo tam dokonce ani nic atypického, o čemž mě USADA informovala ve stejném dopise, jak tomu bylo za těch posledních 19 let. Letos v únoru mi pak ale bylo oznámeno, že vzorek byl přezkoumán znovu kvůli výkyvům v mém biologickém pasu a byl pozitivní," popsala Comptonová.

I když ji výsledek zaskočil, trest nakonec přijala, byť ne bez boje. "Byla to pro mě zdrcující zpráva, protože jsem nikdy nic podobného úmyslně či vědomě nikdy neužila. Vím, jak jsou ženské hormony choulostivé a nikdy bych si nevzala nic, co by ohrozilo mé zdraví nebo ho nenapravitelně poškodilo, ale ani z etických a morálních důvodů. Celou kariéru jsem velkým zastáncem čistého sportu. Tečka." zdůraznila Comptonová.

"Přestože jsem se v březnu rozhodla skončit kariéru, cítila jsem potřebu se bránit a očistit svoji pověst. Najala jsem si právníka a snažila se zjistit, jak se látka dostala do mého těla, ale odpověď jsem nenašla. Hodně mě to zasáhlo a je to ten nejhorší možný způsob, jak ukončit cyklistickou kariéru," dodala držitelka čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile z MS cyklokrosařů.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.