Na Giru vyhrál Tonkov, Svorada odstoupil

FONDO SARNONICO (Itálie)

Sedmnáctou etapu Giro d'Italia vyhrál pětatřicetiletý Rus Pavel Tonkov. Vítěz Gira z roku 1996 zaútočil v průběhu trasy dlouhé 153 kilometrů v jednom ze stoupání a nakonec porazil o více než dvě minuty svého kolegu z úniku Itala Bertoliniho. Ve slavném závodu už nepokračuje žádný z českých cyklistů, Ján Svorada, se při pádu zranil a byl převezen do nemocnice.

Svorada dnes po startu v Bruniku ujel jen zhruba 50 kilometrů. Osudnou se mu stala kolize s kolegou z týmu Lampre Lucianem Pagliarinim a dalšími dvěma soupeři Italem Andreou Tontim a Slovincem Tadejem Valjavcem. Podle agentury ANSA byl Svorada i Brazilec Pagliarini převezen na rentgenové vyšetření do Bolzana. Český jezdec má údajně poraněnou hlavu a obličej, jeho týmový druh dopadl hůř. Pagliarini utrpěl tržnou ránu na krku a podle první diagnózy také zlomeninu klíční kosti.

Nehoda připravila Svoradu o šanci zaútočit ještě na stupně vítězů, o které dosud marně bojoval. Nejlepším výsledkem českého spurtéra byla dvě pátá místa v etapě, v průběžném pořadí mu před dnešním startem patřila 114. pozice.

V pátek čeká závodníky nejkratší etapa letošního ročníku, která měří jen 118 kilometrů, ale peloton si rozhodně neodpočine. Po stoupáních do Passo Tonale (1883 m) a Passo di Gavia (2618 m) bude vítěz korunován v Bormiu (1938 m).