Rubriky:

Cyklistika

Hruška sní o triumfu v prologu na Tour de France

9. června 2004 11:02 - PRAHA

Cyklista Jan Hruška si s předstihem zajistil start na Tour de France. Radostnou novinu mu hned po vyvrcholení závodu Kolem Německa, kde skončil devětadvacetiletý jezdec třetí, zvěstoval Manolo Saiz, šéf stáje Liberta Seguros.

 

El Mundo

Hruška až do poslední etapy živil naději na celkový triumf, v konečném pořadí ho předstihlo jen německé duo Sinkewitz-Voigt. Český borec si připsal 72 bodů do světového žebříčku, pokořil kupříkladu i Němce Jana Ullricha.

Toužil po výhře v časovce

"Mám takové smíšené pocity. Hned po dojezdu jsem byl rozčarovaný, od vítězství mě dělil malý kousek. Za rok už každý bude znát jen vítěze a nikdo se nebude ptát, jestli třetí ztratil jen třiadvacet vteřin. Ale teď s odstupem si uvědomuji, že je to skvělý výsledek. Konkurence na startu byla obrovská," přemítá Hruška.

Když k největšímu etapovému závodu u našich západních sousedů odjížděl, cítil se v pohodě. "Před startem jsem nejezdil špatně. Chtěl jsem vyhrát časovku," přiznává. Úvodní část sedmidílného závodu však neovládl, a tak doufal, že si připíše alespoň triumf v některé z dalších etap. Ani to se nepodařilo. Nicméně večer po nedělním dojezdu přišla obrovská náplast, když mu šéf jeho stáje oznámil, že s ním napevno počítá pro Tour de France.

"Cítil jsem den po dni, že se moje pozice zlepšuje. Ale Saiz mi řekl, že pojedu určitě. Žádné s největší pravděpodobností, prostě o mně nepochyboval, neváhal. Což byl úplný extrém, za který jsem samozřejmě rád."

Hned zjišťoval profil

Účast na nejprestižnějším cyklistickém závodě si pochopitelně vyžádala změny v Hruškově programu. "Příští týden jsem měl jet závod Kolem Katalánska, ale šéf tenhle start zrušil. Zatím trénuji doma, ale v příštích dnech možná stejně pojedu pilovat formu do Španělska. Detailní program se teprve dozvím," líčí Hruška.

Hned po návratu z Německa na internetu zjišťoval profil Tour de France. "Normálně to přitom nechávám na poslední chvíli," usmívá se český cyklista. Nedělá si přehnané iluze o své úloze v týmu Liberta Seguros.

"Pojedu jako domestik. Ale chtěl bych se vytáhnout v prologu. Samozřejmě nemohu ladit formu jen na zahajovací den a po týdnu to zabalit. Ale tady půjde o osm minut jízdy, to vlastně ani není pořádná časovka. Bude to vyloženě explozívní jízda," přemítá Hruška. "Bylo by skvělé třeba prolog vyhrát a pak v dalších etapách udělat sto procent práce ve prospěch týmu."

Myslí i na olympiádu

Velmi rád by nastoupil i k domácímu šampionátu v Brně, který se uskuteční poslední červnový víkend ještě před Tour de France. "Saiz tomu zrovna nakloněn není, ale slíbil, že si to nechá projít hlavou a snad svolí," doufá Hruška.

Je mu jasné, že jedině v případě vítězství v časovce získá jistotu startu pro olympijské hry. "To je vlastně jediný důvod, proč chci na mistrovství jet. Účast v Aténách mě moc láká. Myslím, že existuje šance dosáhnout na olympiádě solidního výsledku."

Hruška si však velmi dobře uvědomuje, že jeho zaměstnavatelem je Liberta Seguros, a pokud vedení start v Brně zakáže, bude to muset respektovat. "Aniž bych chtěl olympijské hry degradovat, vítěze Tour de France si pamatuje každý. Přípravu tedy směřujeme tímto směrem. A při domácím šampionátu bych jel na vlastní triko, neměl takový klid a potřebné zázemí."

Radek Malina, Právo

Zrušit