Rubriky:

Cyklistika

Druhá etapa Tour pro McEwena, ve žlutém pojede Hushovd

5. července 2004 18:55 - NAMUR

V hromadném spurtu pondělní druhé etapy cyklistického Tour de France byl nejrychlejší Australan Robbie McEwen. Po druhém dějství nejslavnějšího etapového závodu změnil majitele i žlutý trikot pro vedoucího jezdce, druhé místo vyneslo do čela průběžného pořadí Nora Thora Hushovda.

McEwen s Hushovdem si o jednu příčku vylepšili své výsledky z nedělní etapy. Pro Australana znamenalo vítězství čtvrtý triumf na Tour, mnohem větší radost však měl v cíli 197 km dlouhé etapy z Charleroi do Namuru druhý Hushovd. Šestadvacetiletý jezdec stáje Credit Agricole se totiž stal prvním Norem, který se oblékne do žlutého trikotu.

V závěrečném spurtu, jenž mírně ovlivnil nebezpečně vyhlížející pád dvou cyklistů zhruba tři sta metrů před cílem, se stejně jako v neděli neprosadili favorizovaní italští rychlíci. Alessandro Petacchi skončil osmý, Mario Cipollini uzavíral první desítku.

Piilův únik nevyšel

Podruhé za sebou dal o sobě v průběhu etapy vědět dánský veterán Jakob Piil, jenž společně s dalšími pěti kolegy vyrazil brzy po startu do úniku. Uprchlíci si udržovali relativně slušný náskok dlouhých 164 kilometrů, peloton je ale pohltil zhruba dvacet kilometrů před cílem.

Pády nebyly k vidění pouze v závěrečném spurtu, ale i v průběhu etapy. Kvůli jednomu z nich skončil 91. ročník Tour pro italského jezdce Mattea Fagniniho, jenž musel na vyšetření do nemocnice s podezřením na zlomeninu klíční kosti. Ještě před ním vypadl Australan Nick Gates, jenž v neděli překročil časový limit a dnes se už na startu neobjevil.

Ullrich je nachlazený

Největší favorit závodu Lance Armstrong dojel - stejně jako Jan Hruška s Pavlem Padrnosem - pohodlně v hlavním poli, v průběžném pořadí ztrácí osmnáct sekund na Hushovda. Jeho velký rival Jan Ullrich si stěžoval před startem etapy na nachlazení, jeho setrvání v závodu však není ohroženo.

V úterý čeká peloton, v němž je aktuálně 186 závodníků, třetí etapa z Waterloo do Wasquehalu, která měří 210 km.

TOUR DE FRANCE - 2. etapa
Charleroi - Namur (Belgie), 197 km
1. McEwen (Austr.) 4:18:39 hod.
2. Hushovd (Nor.) všichni stejný čas
3. J. P. Nazon (Fr.) .
4. Hondo (Něm.) .
5. O'Grady (Austr.) .
6. Kirsipuu (Est.) .
7. Zabel (Něm.) .
8. Petacchi (It.) .
9. Glomser (Rak.) .
10. Cipollini (It.) .
...
112. Hruška (ČR) .
114. Padrnos (ČR) .
Průběžné pořadí
1. Hushovd (Nor.) 9:05:42 hod.
2. Cancellara (Švýc.) + 8
3. McEwen (Austr.) + 17
4. Armstrong (USA) + 18
5. Voigt (Něm.) + 23
6. I. Gutierrez (Šp.) + 24
7. Sio Pereiro (Šp.) + 27
8. Moreau (Fr.) + 28
9. Julich (USA) + 28
10. Hincapie (USA) + 28
...
49. Hruška (ČR) + 41
78. Padrnos (ČR) + 46

ČTK, Sport.cz

Zrušit