Rubriky:

Cyklistika

Armstrong zvažuje konec, následovníci už se předvádějí

19. července 2004 17:15 - NIMES

Americký cyklista Lance Armstrong má na dohled šesté vítězství na Tour de France. Co bude dál? Uspokojí ho zisk rekordního triumfu a pověsí kolo na hřebík, nebo se požene za dalšími úspěchy? Texasan stále váhá. Možná mu v rozhodování pomůže nástup mladých dravců, kteří letos výrazně míchají kartami.

"Není to tak dávno, co jsem uvažoval o konci, ale teď si nejsem jist," řekl Armstrong, který je na Tour zatím druhý. V prestižním etapovém závodu se letos ukázalo několik zdatných následovníků, především domácí Thomas Voeckler a Ital Ivan Basso. "Přesto si myslím, že bych skončil příliš brzo," dodal dvaatřicetiletý Američan.

Před závěrečným týdnem ztrácí Armstrong na žlutý trikot jen dvaadvacet vteřin a málokdo pochybuje o jeho rekordním šestém vítězství za sebou. To by bylo stylové loučení se světovou cyklistikou.

Voeckler popírá odhady

Fanoušci nemusí věšet hlavu, že by s Armstrongovým odchodem hrozila absence hvězd. Vždyť například Basso dokázal ve dvou horských etapách s hvězdným Američanem udržet krok až do posledních metrů, Voeckler pak navzdory odhadům odborníků i svým vlastním již deset dní vede celkové pořadí.

"Myslím, že vidíme vzestup nové generace s cyklisty, jako jsou Basso, Voekler, Andreas Klöden nebo Francisco Mancebo," uvedl manažer stáje Illes Ballears Eusebio Unzue.

Voecklerovi je teprve pětadvacet. Jen o rok starší je excelentní vrchař Basso, který si v souboji s Armstrongem v jednom ze strmých závěrů dojel pro etapový triumf a v celkovém pořadí na fenoména Tour ztrácí jen 77 vteřin. Ředitele týmu Fassa Bortolo Giancarlo Ferretti jeho výkony nepřekvapují.

"Je to výjimečně talentovaný vrchař, který se naučil disciplíně a dostal se do správného věku," řekl muž, který Bassovi nabídl první profesionální smlouvu.

V Ullrichově stínu

Šanci na celkové umístění mezi prvními třemi má i osmadvacetiletý Mancebo, který na průběžném pátém místě ztrácí přibližně tři minuty. "Posledních pět let si udržuje vysokou výkonnost a každým rokem se zlepšuje. Není daleko od svého vrcholu," chválil týmový manažer Unzue španělského jezdce, kterého trénuje pětinásobný vítěz Tour z devadesátých let Miguel Indurain.

Devětadvacetiletý Klöden, který je v průběžném pořadí čtvrtý, dlouho jezdil ve stínu slavného Němce Jana Ullricha. V roce 2000 sice vyhrál prestižní jednorázový závod z Paříže do Nice a získal bronzovou medaili na olympijských hrách v Sydney, od té doby však na další výrazný úspěch čekal.

"Je to jeden z nejtalentovanějších cyklistů, se kterými jsem pracoval. Ale vždycky měl špatný den a nebyl schopen unést tlak," tvrdí šéf jeho stáje T-Mobile Walter Godefroot.

ČTK, Sport.cz

Zrušit