Armstrong v časovce potvrdil svůj náskok

BESANCON

Stáj amerického cyklisty Lance Armstronga může dát chladit šampaňské. Zdá se totiž, že šestý triumf v legendární Tour de France má fenomenální jezdec v kapse. Po sobotní předposlední etapě, 19ti kilometrové časovce, je Armstrong pevně v čele závodu a svůj náskok zvýšil na šest minut a 38 vteřin.

Armstronga tak může připravit o triumf pouze série mimořádných katastrof. V dnešní časovce zvítězil americký cyklista rozdílem třídy a upevnil si již tak suverénní vedení v průběžné pořadí. Na druhém místě skončil Němec Jan Ullrich, třetí byl jeho krajan Andreas Klöden, jenž se zároveň posunul na druhé místo v celkovém pořadí.

Armstrong vyrazil na trať dnešní časovky jako poslední z celého startovního pole a již od prvních kilometrů nenechal nikoho na pochybách, že se bude radovat už ze šestého etapového triumfu (včetně týmové časovky) v 91. ročníku Tour. Na všech mezičasech vedl pohodlně před německým duem a Ullrichovi nadělil stejně jako při jízdě proti chronometru na L'Alpe d'Huez 61 sekund.

Olympijský vítěz ze Sydney Ullrich opět ukázal svou časovkářskou třídu, své čtvrté místo v průběžném pořadí ale nevylepšil. Posunul se jeho krajan Klöden, jenž vystřídal na druhém místě Itala Ivana Bassa. Ten byl dnes až šestý.

Zítra v Paříži

Armstrong má nyní v čele náskok šest minut a 38 sekund a může se těšit na triumfální příjezd do Paříže. Na jejím nejslavnějším bulváru Champs Elysées Tour jako již tradičně skončí. Dvacátá etapa měří 163 kilometrů a bude hlavně show pro diváky a exhibiční rozlučkou s letošním ročníkem Tour.

Tour s největší pravděpodobností dokončí i oba čeští závodníci. Jan Hruška dnes obsadil jednačtyřicáté místo, Armstrongův kolega ze stáje US Postal byl sedmašedesátý.

Výsledky - 19. etapa (55 km):
1.Armstrong (USA)1:06:49 hod.
2.Ullrich-1:01
3.Klöden (oba Něm.)-1:27
4. Landis -2:25, 5. Julich (oba USA) - 2:48, 6. Basso (It.) -2:50, 7. Voigt (Něm.) -3:19, 8. Karpec (Rus.) -3:33, 9. Rubiera (Šp.) -3:40, 10. Azevedo (Port.) -3:49, ...41. Hruška -6:51, 67. Padrnos (oba ČR) -8:29.
Průběžné pořadí:
1. Armstrong 79:27:17, 2. Klöden -6:38, 3. Basso -6:59, 4. Ullrich -9:09, 5. Azevedo -14:30, 6. Mancebo (Šp.) -18:20, 7. Totschnig (Rak.) -18:46, 8. Sastre (Šp.) -20:10, 9. Leipheimer (USA) -20:31, 10. Pereiro (Šp.) -23:13, ...79. Padrnos -2:16:19, 118. Hruška -2:56:20.