Cyklistka Machačová získala juniorské stříbro

LOS ANGELES

Jarmila Machačová získala jako první česká reprezentantka v historii medaili na juniorském mistrovství světa v dráhové cyklistice. Na oválu v Los Angeles obsadila v sobotu senzačně druhé místo ve scratchi, když podlehla jen Italce Annalise Cucinottaové.

Deset kol před koncem závodu na 7,5 kilometru skončil díky stíhací jízdě Australanky Bianky Rogersové únik Američanky Kimberly Geistové s Paddy Walkerovou z Nového Zélandu a pole závodnic se spojilo. Kolo před cílem nastoupila Cuccinottaová a za ní v hromadném spurtu byla nejrychlejší Machačová, která odsunula na třetí místo stříbrnou medailistku ze stíhačky jednotlivkyň Rogersovou.

Machačová, jež byla v Los Angeles osmá v bodovacím závodě, navázala na triumf Lady Kozlíkové ve scratchi z předloňského mistrovství světa dospělých. Potvrdila tak, že závod, který většinou končí hromadným spurtem, českým cyklistkám svědčí. Kozlíkové se však v roce 2002 v dánském Ballerupu povedlo v závěru ujet o jedno kolo.

Ve stíhačce juniorů na čtyři kilometry obsadilo české kvarteto Filip Hanslián, Zbyšek Mityska, Marek Dočekal a Vojtěch Hačecký šesté místo. Titul získali Australané. Jejich krajan Shane Perkins vyhrál po keirinu i sprint a připsal si druhý individuální triumf.

Výsledky
Junioři
Sprint: 1. Perkins (Austr.), 2. Blatchford (USA), 3. Levy (Něm.).
Stíhací závod na 4 km: 1. Austrálie (Clarke, Ford, Goss, Olman) 4:10,439, 2. Německo 4:20,001, 3. Rusko 4:18,301, ...6. ČR (Dočekal, Hačecký, Hanslián, Mityska).
Juniorky
Scratch (7,5 km): 1. Cucinottaová (It.) 10:04,623, 2. Machačová (ČR), 3. Rogersová (Austr.).