Rubriky:

Cyklistika

Devátou etapu Gira vyhrál po pádu favoritů Španěl Ventoso

14. května 2012 17:50 - Frosinone

Překvapivým vítězem deváté etapy Gira d'Italia se stal Francisco Ventoso. Třicetiletému španělskému cyklistovi pomohl k triumfu ve Frosinone hromadný pád favorizovaných spurtérů v poslední zatáčce. Růžový trikot lídra průběžného pořadí si udržel Kanaďan Ryder Hesjedal, který dojel na sedmém místě.

 

Alessandro Garofalo, Reuters

Český jezdec Roman Kreuziger se karambolu vyhnul, obsadil 60. místo ve stejném čase jako vítěz a stále mu patří čtvrtá příčka v průběžné klasifikaci. "Bylo to o kousek. Pády totiž byly dva, lehlo to i vzadu, jak lidi dobrzďovali," uvedl Kreuziger na svém webu.

"Spadlo to těsně přede mnou, rukou jsem odhazoval kolo před sebou. Ale dopadl jsem dobře. Jen jsem pak zastavil a dojel do cíle v klidu. Věděl jsem, že jsem v ochranné zóně a dostanu stejný čas jako vítěz," přidal český jezdec, který na vedoucího Hesjedala ztrácí 35 vteřin. Kanadský cyklista má před druhým druhým Joaquimem Rodríguezem ze Španělska náskok devět vteřin, před třetím Paolem Tiralongem z Itálie pak patnáct.

Ventoso ve finiši rovinaté etapy porazil italskou dvojici Fabio Felline, Giacomo Nizzolo. K druhému vítězství na Giru mu však výrazně pomohl karambol favoritů v levotočivé zatáčce zhruba 300 m před cílem, který zavinil Filippo Pozzato. "Doufám, že se nikdo nezranil. Ztratil jsem kontrolu nad kolem, všem se omlouvám," řekl domácí jezdec.

"Když je vepředu tak velká skupina, vždycky je to nebezpečné. Neměl jsem nejlepší pozici, byl jsem dost v rohu, ale zariskoval jsem a měl jsem štěstí," přidal Ventoso, který však odmítl kritizovat pořadatele za umístění zatáčky těsně před cílovou rovinku. "Nemůžeme mít každý den před cílem pětikilometrovou rovinu. Jestli dneska někdo udělal chybu, tak to byli jezdci," dodal.

Do pádu se zapletli mimo jiné vítěz třetí etapy Australan Matthew Goss a mistr světa Mark Cavendish, který útočil na třetí dílčí triumf v závodě. Hromadný pád těsně před cílem navíc britského jezdce připravil o šanci na etapové vítězství na probíhajícím Giru už podruhé. "Mark neměl těžký pád, ale přišel o šanci nastoupit. Je to škoda," uvedl sportovní ředitel Cavendishovy stáje Steve de Jongh. "Ale je naprosto v pořádku a neutrpěl žádné zranění," řekl.

Další Čech v pelotonu Jan Bárta dojel na 125. příčce s více než dvouminutovým mankem a celkově mu patří 56. pozice.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 9. etapa: San Giorgio del Sannio - Frosinone (171 km): 
1. Ventoso (Šp.) 3:39:15
2. Felline  
3. Nizzolo  
4. Caruso (všichni It.)  
5. Schorn (Rak.)  
6. Kristoff (Nor.)  
7. Hesjedal (Kan.)  
8. Brandle (Rak.)  
9. Belletti (It.)  
10. Impey (JAR)  
...  
60. Kreuziger všichni stejný čas
125. Bárta (oba ČR) -2:12.
Průběžné pořadí: 
1. Hesjedal 36:02:40
2. Rodríguez (Šp.) -9
3. Tiralongo (It.) -15
4. Kreuziger  
5. Intxausti (Šp.) oba -35
6. Basso (It.) -40  
7. Caruso -45  
8. Cataldo (oba It.) -46
9. F. Schleck (Luc.) -48
10. Capecchi (It.) -52
...  
56. Bárta -8:30.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika