Saganovu neporazitelnost v Kalifornii ukončil Zabriskie

Bakersfield

Až v páté etapě skončila neporazitelnost slovenského cyklisty Petera Sagana v závodě Kolem Kalifornie. Časovku jednotlivců na 29,7 km v Bakersfieldu suverénně vyhrál Američan David Zabriskie a posunul se i do čela průběžného pořadí.

Třiatřicetiletý Zabriskie zvládl trať v čase 35:59 minuty a druhého Jense Voigta z Německa porazil o 23 sekund. Třetí Američan Tejay Van Garderen zaostal o 34 sekund a stejné manko má na svého krajana i na druhé příčce celkové klasifikace.

"Blíží se nominace na olympijské hry, tak jsem chtěl udělat dobrý výsledek," řekl Zabriskie, který tři etapy před koncem pomýšlí na celkové prvenství. Na něj v závodě Kolem Kalifornie ještě nikdy nedosáhl, třikrát skončil druhý (v letech 2006, 2009 a 2010).

"Kdyby se mi podařilo žlutý trikot udržet, bylo by to pro mě největší vítězství v kariéře. Po tolika druhých místech by to bylo opravdu nádherné. Ale nečeká mě nic lehkého," uvedl americký šampion v časovce.

Sagan, který vyhrál předchozí čtyři etapy, skončil v časovce až na 52. místě se ztrátou tři a půl minuty na Zabriskieho a v průběžné klasifikaci se propadl na 31. pozici. "Dal jsem do toho všechno, ale od začátku jsem se necítil moc dobře. Nakonec jsem se rozhodl šetřit síly na další etapu, abych v ní mohl zaútočit na další vítězství," řekl dvaadvacetiletý Slovák.

Český jezdec František Raboň skončil o jedno místo před Saganem a celkově mu patří 102. příčka.