Rubriky:

Cyklistika

Cyklistka Horáková měla pozitivní dopingový test a přišla o olympiádu

28. června 2012 17:53 - Praha

Česká cyklistka Jana Horáková měla na loňském mistrovství světa horských kol pozitivní dopingový test a Mezinárodní cyklistická unie (UCI) jí zastavila činnost. Účastnice olympijských her v Pekingu i proto chybí v nominaci bikrosařek na olympiádu v Londýně. Horáková získala během kariéry zlatou a stříbrnou medaili na světovém šampionátu ve fourcrossu a dvakrát byla bronzová na MS v bikrosu.

 

Kateřina Šulová, ČTK

Devětadvacetiletá závodnice neprošla kontrolou na šampionátu ve švýcarském Champéry, kde byla ve fourcrossu pátá. UCI její prohřešek doposud oficiálně nezveřejnila, stejně jako Český svaz cyklistiky (ČSC), který Horákovou evidoval jako adeptku na start v Londýně. Nominovat ji ale nesmí, Horáková kvůli zastavení činnosti přišla už o květnové MS v bikrosu v Birminghamu.

Prohřešek Horákové, které v krvi našli zakázanou látku clenbuterol, dnes potvrdil místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák a následně ČTK i předseda bikrosové komise ČSC Karel Mařák. Cyklisté se k záležitosti chtějí oficiálně vyjádřit až v pátek, kdy plánují zveřejnit prohlášení.

Nejznámější dopingové případy českých sportovců roku 2012:

Únor - Fotbalista Viktorie Plzeň David Bystroň měl po utkání základní skupiny Ligy mistrů s Borisovem pozitivní dopingový test (podle spekulací na metamfetamin, který je známější jako pervitin) a byl potrestán dvouletým zákazem startu.

Březen - Plavec Michal Rubáček dostal za dopingový nález na metylhexanamin z mistrovství republiky v krátkém bazénu dvouletý zákaz činnosti.
Květen - Automobilový jezdec Tomáš Enge měl podruhé v kariéře pozitivní dopingový nález, kontrolou neprošel při závodu okruhového MS GT1 v Navaře. O jakou zakázanou látku šlo, není známo. Do uzavření případu antidopingovou komisí má pozastavenou závodní činnost.
- Kajakář Jan Štěrba měl na olympijské kvalifikaci v Poznani pozitivní dopingový nález na zakázaný stimulant. Český reprezentant, který se nominoval do posádky čtyřkajaku pro olympijské hry v Londýně, má do uzavření případu zastavenou činnost.
Červen - Cyklistka Jana Horáková měla na loňském MS horských kol pozitivní dopingový test na clenbuterol, byla jí zastavena činnost a i proto chybí v nominaci bikrosařek na olympiádu v Londýně.

Sdílnější nebyla ani Horáková, která má zastavenou činnost, ale trest ještě nedostala. Lze ale očekávat, že nebude smět závodit dva roky. "Zatím bych se k tomu nechtěla vyjadřovat. Je pravda, že vše souvisí s MS ve fourcrossu," řekla Horáková ČTK.

Pozitivní nález na clenbuterol měl například i slavný španělský cyklista Alberto Contador během předloňské Tour de France. Přišel kvůli tomu po dlouhých tahanicích o vítězství a obdržel i dvouletý distanc.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika