Rubriky:

Cyklistika

Slovák Kováč zaskočil na Czech Cycling Tour všechny favority

30. června 2012 21:08 - Praha

Již pětatřicetiletý jezdec Dukly Trenčín Maroš Kováč, hájící barvy reprezentačního celku Slovenska, zaskočil ve třetí etapě Czech Cycling Tour všechny favority.

 

Jan Brychta

V královské horské etapě z Jeseníku do Šternberku, která měřila 195 kilometrů, zvítězil a v celkové klasifikaci se z desátého místa vyhoupl až na první a do závěrečného nedělního dějství se obleče do žlutého trikotu vedoucího jezdce. Na dosud prvního Tomáše Bucháčka (Whirlpoo-Author) má však má náskok pouhých sedmi sekund.

Na peloton čekala etapa s devíti horskými prémiemi a k tomu vedro kolem pětatřiceti stupňů. A stejně jako v pátek se závodilo hned od prvních kilometrů. Neustále byl někdo odjetý, ale v žádné ze skupin nebyl nikdo z cyklistů nejlepší české stáje Whirlpool-Author, kteří hájili žlutý trikot Bucháčka, takže neustále museli své soupeře sjíždět. „V tom byl právě náš dnešní problém. Chtěli jsme mít v každé skupině některého z našich jezdců, aby museli pracovat soupeři. A síly, které jsme museli vynaložit, pak chyběly v závěru a soupeři toho využili,“ přiznal trenér týmu Otakar Fiala.

Po čtvrté vrchařské prémii na Červenohorském sedle se vepředu vytvořila skupiny 45 jezdců a potom se vydal k sólovému úniku Petr Vakoč jezdící v barvách francouzské stáje CC Etupes. Iniciativa mu vynesla vítězství na dalších třech vrchařských prémiích, ale v cíli měl nakonec velkou ztrátu na nejlepší. Po rychlostní prémii v Bruntále si většina jezdců myslela, že je čeká odpočinková část, ale opak byl pravdou. Ujela skupina ve složení Pibernik (Slovin.), Hamelink (Niz.) a Rus Pachtušov.

Sotva se pelotonu podařilo uprchlíky dostihnout, tak po rychlostní prémii v Moravském Broumově na 156. kilometru nastoupil Kováč a krátce nato se za ním vydali Slovinec Polanc a de Beer z Belgie. Rázem měli minutový náskok a při průjezdu cílovou páskou ve Šternberku měli k dobru 1:10, ale před sebou ještě dva čtrnáctikilometrové okruhy. Zlikvidovat jejich náskok se snažili opět pouze cyklisté Whirlpool-Author, ale před závěrečným okruhem narostl náskok tria dvojnásobně a to již posouvalo do žlutého Kováče.

Z vedoucí skupiny odpadl nejdříve de Beer, později i Polanc a Kováč si jel sám pro etapový vavřín. Skupině se z náskoku podařilo ukrojit téměř minutu, ale i to bylo málo pro Bucháčka na udržení prvního místa v průběžném pořadí.

„Zda je ztráta žlutého trikotu zklamání? Je to sport a uvidí se, zda Kováč bude mít dost sil i zítra,“ neskládá zbraně Bucháček.

3. etapa (Jeseník-Šternberk, 195 km):
1. Kováč (SR) 5:17:52, 2. Polanc (Slovin./Radenska) +46, 3. Pauwels (Belg./Sunweb Revor) +1:56, 4. Pachtušov (Rus./ISD-Lampre Coninental), 5. Beckeringh (Niz./Rucanor-line) všichni +1:57,.
Průběžné pořadí:
1. Kováč 9:08:1, 2. Bucháček +7, 3. Paďour (oba Whirlpool-Author) +14, 4. Kočetkov (Rus./Itera-Katuša) +20, 5. van Luijk (Niz./Jo Piels) +38.
hok, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika