Rubriky:

Cyklistika

Proti Armstrongovi, obviněnému z dopingu, vypovídali čtyři aktuální účastníci Tour

5. července 2012 11:55 - Amsterdam

Proti bývalému americkému cyklistovi Lanci Armstrongovi vypovídali v jeho dopingové kauze čtyři účastníci aktuální Tour de France z řad jezdců a jeden šéf týmu. Uvedl to nizozemský deník De Telegraaf.

 

Marcio Jose Sanchez, ČTK/AP

Podle listu vypovídali proti sedminásobnému vítězi Tour jeho krajané a bývalí kolegové z týmu US Postal George Hincapie, David Zabriskie, Christian Vande Velde a Levi Leipheimer. Všichni se před Americkou antidopingovou agenturou USADA přiznali k dopingu, stejně jako šéf týmu Garmin Jonathan Vaughters, jenž byl také na konci 90. let Armstrongovým kolegou.

Kvartetu hrozí šestiměsíční distanc

Všem čtyřem podle Telegraafu hrozí šestiměsíční distanc, který by měl nicméně vstoupit v platnost až na konci sezóny po Vueltě. Již dříve se toto kvarteto bývalých Armstrongových parťáků dobrovolně vzdalo účasti na olympijských hrách v Londýně.

Cyklisté se před startem páté etapy Tour nechtěli k informacím tisku vyjadřovat. "Jsem tu pouze kvůli Tour de France a boji o celkové pořadí," řekl Leipheimer, jenž je členem týmu Omega Pharma-QuickStep. Ani Hincapie, jenž je v týmu BMC pomocníkem obhájce prvenství Cadela Evanse, nechtěl kauzu komentovat. "Teď se soustředím na to, abych pomohl Cadelovi vyhrát Tour. Tohle nemá s BMC nic společného," uvedl 39letý veterán, jenž se účastní rekordní 19. Tour.

S Armstrongem už nějaký čas nemluvil. "Je smutné, že musí tímhle vším procházet. Udělal toho pro tento sport tolik, jeho výsledky jsou neuvěřitelné," dodal Hincapie. Vaughters, jenž má v týmu Vande Veldeho a Zabriskieho, zase popřel informace o půlročním trestu. "Ani já, ani kdokoli s mého týmu nedostal žádný distanc," uvedl.

Armstrong nařčení odmítá

USADA v červnu obvinila Armstronga, jeho bývalého týmového šéfa Johana Bruyneela, lékaře a další členy stáje z dlouholetého užívání a obchodu se zakázanými látkami. Rekordman v počtu vítězství na Tour všechna nařčení odmítl, přičemž jeho hlavním argumentem je, že nikdy neměl pozitivní dopingový test.

Antidopingová agentura uvedla, že proti Armstrongovi bude vypovídat více než deset svědků. Vedle nyní známé pětice by mělo jít i o jeho další kolegy Floyda Landise a Tylera Hamiltona, kteří už o dopingu v US Postal hovořili dříve.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika