Rubriky:

Cyklistika

První horská etapa Tour patřila Britům, ve žlutém je Wiggins

7. července 2012 17:40 - La Planche

První horskou etapu letošní Tour de France vyhrál britský cyklista Christopher Froome. Do žlutého trikotu lídra se po 7. etapě oblékl jeho krajan a kolega z týmu Sky Bradley Wiggins.

 

Stephane Mahe, Reuters

Etapový triumf a žlutý dres byl odměnou za aktivitu britské stáje, která v závěrečném stoupání do cíle v La Planche des Belles Filles roztrhala hlavní skupinu. V kopci postupně odpadali jezdci jeden za druhým, až v závěrečných stovkách metrů bojovala po 199 km o vítězství jen čtveřice.

Jako první nastoupil obhájce loňského vítězství Cadel Evans z Austrálie, Froome však dokázal na jeho trhák zareagovat, předstihl ho a projel cílem s rukama nad hlavou. "Myslel jsem, že mě Cadel bude ještě pronásledovat, ale už na to neměl nohy. Snad už nás v příštích týdnech nepřekvapí. Vypadá to, že o vítězství budou budovat Bradley a on," uvedl Froome, jenž také získal puntíkovaný trikot pro vedoucího muže vrchařské soutěže.

Evans na něj ztratil dvě sekundy stejně jako Wiggins, jemuž třetí místo stačilo k posunu z druhé na první pozici v průběžném pořadí. Čtvrtý dojel s odstupem sedmi sekund Ital Vincenzo Nibali.

Wiggins tak převzal žlutý trikot od Fabiana Cancellary, jenž přesně před týdnem vyhrál prolog. Švýcar dnes ve stoupání nestačil a na nejlepší ztratil téměř dvě minuty. Druhé místo v průběžném pořadí patří s odstupem deseti sekund Evansovi, třetí je o dalších šest sekund zpět Nibali.

"Žlutý trikot byl mým dnešním hlavním cílem. O tom jsem snil už jako malý kluk," uvedl Wiggins, jenž je prvním Britem ve žlutém od Davida Millara v roce 2000. "Je jasné, že o vítězství už budou bojovat jen tři jezdci. Cadel, Nibali a já," řekl trojnásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice.

Úspěch v dnešní etapě pro něj byl o to sladší, že loni jeho šance vzaly za své po pádu právě v sedmé etapě. "Před rokem jsem byl v nemocnici v Chateauroux, teď jsem ve žlutém. Skvělý den," radoval se Wiggins.

V neděli čeká jezdce další horská etapa. Na 157,3 km z Belfortu do švýcarského Porrentruy je sedm stoupání.

Cyklistický etapový závod Tour de France
7. etapa, Tomblaine - La Planche des Belles Filles (199 km): 1. Froome (Brit./Sky) 4:58:35, 2. Evans (Austr./BMC), 3. Wiggins (Brit./Sky) oba -2, 4. Nibali (It./Liquigas) -7, 5. Taaramäe (Est./Cofidis) -19, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -44, 7. Rolland (Fr./Europcar), 8. Brajkovič (Slovin./Astana) oba -46, 9. Meňšov (Rus./Kaťuša) -50, 10. Monfort (Belg./RadioShack) -56.
Průběžné pořadí:
1. Wiggins 34:21:20, 2. Evans -10, 3. Nibali -16, 4. Taaramäe -32, 5. Meňšov -54, 6. Zubeldia -59, 7. Monfort -1:09, 8. Roche (Ir./AG2R) -1:22, 9. Froome -1:32, 10. Rogers (Austr./Sky) -1:40.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika