Rubriky:

Cyklistika

Benjamínek pelotonu Pinot vyhrál osmou etapu Tour, stále vede Wiggins

8. července 2012 17:37 - Porrentruy

Nejmladší jezdec v pelotonu Tour de France domácí talent Thibaut Pinot vyhrál nedělní osmou etapu s dojezdem do Porrentruy ve Švýcarsku. Největšího úspěchu kariéry se dočkal po samostatném úniku v posledních 16 kilometrech. Žlutý trikot pro lídra závodu udržel Brit Bradley Wiggins, který dojel se ztrátou 26 vteřin čtvrtý.

 

Laurent Rebours, ČTK/AP

Ve 154 kilometrů dlouhé etapě se sedmi stoupáními dlouho útočil na prvenství Švéd Fredrik Kessiakoff, který měl v čele už tříminutový náskok. Postupně ho ale začala stahovat především francouzská dvojice Tony Gallopin a Pinot.

Definitivní rozhodnutí přišlo na posledním stoupání 17 kilometrů před cílem, když především dvaadvacetiletý Pinot ukázal velké množství sil. Přes tuhnoucího Kessiakoffa se v kopci přehnal a pustil se do samostatného úniku.

Za ním se sice pustila silná skupinka včetně lídra Wigginse, ale Pinot už svůj náskok uhájil a stáji FDJ zajistil první etapové vítězství od roku 2010. Druhý dojel Australan Cadel Evans, který drží desetivteřinovou ztrátu na Wigginse, třetí místo připadlo Gallopinovi.

"Tento den si budu pamatovat po celý život. Ještě ale nejsem úplně schopen vstřebat, co se to vlastně stalo," prohlásil po závodě Pinot.

Ošklivý pád v etapě postihl španělského cyklistu Samuela Sáncheze, který spadl v rychlosti kolem 100 km/h a upadl do krátkého bezvědomí. Při pádu si zlomil ruku a poranil rameno a s největší pravděpodobností přijde o možnost obhajovat na olympijských hrách v Londýně zlatou medaili ze závodu s hromadným startem z Pekingu.

V pondělí čeká na peloton první ze dvou dlouhých časovek na 41,5 kilometru, která zároveň zakončí jednu z rozhodujících fází letošní Tour před úterním volným dnem.

Tour de France - 8. etapa: Belfort - Porrentruy (154 km):
1. Pinot (Fr./FDJ) 3:56:10, 2. Evans (Austr./BMC), 3. Gallopin (Fr./RadioShack), 4. Wiggins (Brit./Sky), 5. Nibali (It./Liquigas), 6. Van den Broeck (Belg./Lotto), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Meňšov (Rus./Kaťuša), 9. Zubeldia (Šp./RadioShack) všichni -26, 10. F. Schleck (Luc./RadioShack) -30.
Průběžné pořadí:
1. Wiggins 38:17:56, 2. Evans -10, 3. Nibali -16, 4. Meňšov -54, 5. Zubeldia -59, 6. Froome -1:32, 7. Monfort (Belg./RadioShack) -2:08, 8. Van den Broeck -2:11, 9. Roche (Ir./AG2R) -2:21, 10. Taaramäe (Est./Cofidis) -2:27.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika