Rubriky:

Cyklistika

Němec Greipel přespurtoval na pásce třinácté etapy Tour Slováka Sagana a potřetí vyhrál

14. července 2012 16:59 - Le Cap d’Agde
(Aktualizováno: 14. července 2012 18:42)

Třináctou etapu Tour de France vyhrál Němec André Greipel, který ve spurtérském finiši těsně překonal Slováka Petera Sagana a vyrovnal se mu v počtu tří etapových vítězství na letošním 99. ročníku slavného cyklistického závodu. Ve stejném čase dojel i lídr celkového pořadí Brit Bradley Wiggins a zůstává mu více než dvouminutové vedení.

 

Jean-Paul Pelisser, Reuters

V převážně rovinaté 217 kilometrů dlouhé etapě ze Saint-Paul-Trois-Chateaux do přímořského letoviska Le Cap d'Agde na jihu Francie přišly rozhodující útoky až po posledním stoupání na Mont-Saint-Clair 23 kilometrů před cílem.

O první se postaral Kazach Alexandr Vinokurov se Švýcarem Michaelem Albasinim, hlavní pole však duo pustilo nejvíc na 20 sekund a nezdarem skončil i pokus Španěla Luise Leóna Sáncheze. "Posledních 25 kilometrů bylo šílených, mám pocit že jsem v posledním stoupání byl snad poslední. Týmová práce mi ale pomohla dopředu, jsem opravdu šťastný," řekl v cíli Greipel.

Rozhodnutí tak přišlo v hromadném spurtu, kde Slováka Sagana o čtvrté etapové vítězství připravily jen desítky centimetrů. "Vybral jsem si zadní kolo Boassona Hagena, poslední zatáčka byla hodně těžká. Vím, že Sagan je opravdu dobrý, vždyť má zelený trikot. Dobře se na mě přilepil, ale zvládl jsem to. Boasson Hagen je také strašně silný," ocenil Greipel i dnes třetího Nora.

Slovenský debutant na slavném závodu byl alespoň rád, že si před Greipelem udržel komfortní vedení v boji o zelený trikot. "Dnes jsem se cítil velmi dobře, ale André měl za sebou skvělý tým. Odvedli skvělou práci a musím mu pogratulovat k vítězství. Já jsem každý den blíž a blíž svému cíli a vítězství v bodovací soutěži," řekl Sagan.

Nejlepší z Francouzů byl v den, kdy země slaví výročí dobytí Bastily, čtvrtý Sébastien Hinault. Domácí země tak čeká 14. července na vítězství už sedm let. Naposledy triumfoval v roce 2005 David Moncoutié, který před dnešní etapou ze své jedenácté a poslední Tour odstoupil po pádu z předchozího dne

Tour de France

13. etapa:Saint-Paul-Trois-Chateaux - Le Cap d'Agde (217 km): 1. Greipel (Něm./Lotto-Belisol), 4:57:59, 2. Sagan (SR/Liquigas), 3. Boasson Hagen (Nor./Sky), 4. Hinault (Fr./AG2R), 5. Impey (JAR/Orica), 6. Simon (Fr./Saur-Sojasun), 7. Marcato (It./Vacansoleil), 8. Gilbert (Belg./BMC), 9. P. Velits (SR/Omega Pharma Quick-Step), 10. Hondo (Něm./Lampre) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí: 1. Wiggins 59:32:32, 2. Froome (oba Brit./Sky) -2:05, 3. Nibali (It./Liquigas) -2:23, 4. Evans (Austr./BMC) -3:19, 5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -4:48, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -6:15, 7. Van Garderen (USA/BMC) -6:57, 8. Brajkovič (Slovin./Astana) -7:30, 9. Rolland (Fr./Europcar) -8:31, 10. Pinot (Fr./FDJ) -8:51.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika