Rubriky:

Cyklistika

Wiggins jednoznačně ovládl časovku a prakticky vyhrál Tour de France

21. července 2012 17:37 - Chartres
(Aktualizováno: 21. července 2012 19:39)

Poslední časovku Tour de France z Bonnevalu do Chartres vyhrál dosavadní lídr závodu Bradley Wiggins z Velké Británie. Cyklista stáje Sky si tak téměř s jistotou zajistil vítězství v celém závodě, který končí v neděli poslední etapou s cílem v Paříži. V 19. etapě 99. ročníku závodu porazil stájového kolegu a krajana Christophera Frooma a zvýšil náskok v čele průběžného pořadí na 3:21.

 

Stephane Mahe , Reuters

Individuální 53,5 km dlouhé časovce dlouho kraloval Luis León Sánchez, suverénní britské duo z týmu Sky ale hned na prvním mezičasu Španěla předčilo o půl minuty. Dvaatřicetiletý Wiggins, který drží žlutý trikot již dvanáctý den, pak za sebou Frooma nechal o 12 vteřin.

Svůj náskok na týmového kolegu Frooma postupně ještě zvyšoval, na druhém mezičase už měl 56 vteřin a v cíli přidal dalších dvacet navrch. Podobně jako v první individuální časovce obsadil před týmovým kolegou první místo. Nezvítězil jen v šestikilometrovém prologu, kde ho předčil jediný jiný držitel žlutého trikotu v tomto ročníku Tour Švýcar Fabian Cancellara.

"Ani nemůžu popsat, jak se teď cítím, jsem plný emocí. Vždyť vyhrát závěrečnou časovku a zpečetit vítězství v Tour je obrovský sen," rozplýval se Wiggins poté, co si převzal puget pro vítěze etapy.

Týmový výkon klíčem k úspěchu

Froome vyloučil neshody v týmu, o kterých se spekulovalo, protože v horských etapách se několikrát zdálo, že má ještě lepší formu než lídr stáje Wiggins. "Jak jste dnes viděli, je silnější než já. Jsem šťastný, protože naším cílem letos bylo, aby Bradley Tour vyhrál. Moje druhé místo je bonus navíc," řekl.

Týmový výkon byl podle ředitele Sky Dava Brailsforda klíčem k úspěchu. "Tour jsme jeli jako jednotka, jsem na naši práci v týmu hrdý. Možná naše výsledky někoho překvapují, ale nás ne. Náš plán byl do pěti let vyhrát Tour a povedlo se," prozradil cíle stáje založené v roce 2009.

Obhájce triumfu Evans prohloubil trápení

Své trápení v sobotu prohloubil obhájce triumfu Cadel Evans. Toho na trati předjel i stájový kolega z BMC Tejay van Garderen, který startoval o tři minuty později. Evans nabral na Wigginse bezmála šest minut a celkově je se ztrátou 15:51 sedmý.

Wiggins, který v roce 2010 dojel třiadvacátý a loni musel kvůli zlomené klíční kosti odstoupit, jeho výkon ocenil. "Loni jsem se díval, jak Tour v Grenoblu vyhrál, vím, jak se teď cítí. Cadel měl letos zdravotní problémy během závodu. Myslím, že na něj ještě nějaký ročník Tour čeká, pokud se příští rok vrátí, rád mu pomohu," řekl Brit.

Sedmý v časovce skončil Tejay Van Garderen a jako první Američan od roku 1986 by měl do cíle dovézt bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce. Svůj výkon věnoval obětem střelby v americkém v Denveru, které zavraždil útočník při půlnoční premiéře filmu Temný rytíř povstal. "Moje myšlenky jsou s nimi a budou i ve chvíli, až zítra dojedu do Paříže," řekl.

Nedělní závěrečná etapa z Rambouilletu do centra Paříže měří 120 kilometrů.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 19. etapa: Bonneval - Chartres (časovka 53,5 km):
1. Wiggins 1:04:13, 2. Froome (oba Brit./Sky) -1:16, 3. Sánchez (Šp./Rabobank) -1:50, 4. P. Velits (SR/Omega Pharma - Quick-Step) -2:02, 5. Portre (Austr./Sky) -2:25, 6. Gretsch (Něm./Argos-Shimano) -2:28, 7. Van Garderen (USA/BMC) -2:34, 8. Kirijenka (Běl./Movistar) -2:46, 9. Taaramäe (Est./Cofidis) -2:50, 10. Roy (Fr./FDJ) -3:05.
Průběžné pořadí: 1. Wiggins 84:26:31, 2. Froome -3:21, 3. Nibali (It./Liquigas) -6:19, 4. Van den Broeck (Belg./Lotto-Belisol) -10:15, 5. Van Garderen -11:04, 6. Zubeldia (Šp./RadioShack) -15:51, 7. Evans (Austr./BMC) -15:51, 8. Rolland (Fr./Europcar) -16:31, 9. Brajkovič (Slovin./Astana) -16:38, 10. Pinot (Fr./FDJ) -17:17.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika