Rubriky:

Cyklistika

Contadorovi po volném dnu vyšel překvapivý útok a vede Vueltu

5. září 2012 17:30 - Fuente Dé

Španělský cyklista Alberto Contador překvapil po volném dni na Vueltě dosavadního lídra Joaquima Rodrígueze a po sólovém úniku vyhrál 17. etapu. Dostal se do čela průběžného pořadí, které po dnešku vede o téměř dvě minuty před dalším krajanem Alejandrem Valverdem. Deklasovaný Rodríguez klesl na třetí pozici.

 

Joseba Etxaburu, Reuters

Devětadvacetiletý Contador se před volným dnem marně snažil útočit v tvrdých horských etapách, Rodríguez se ho pokaždé udržel a po nejtěžší části Vuelty vedl o 28 sekund. V dnešní relativně lehčí etapě však nezachytil Contadorův útok ve stoupání druhé kategorie zhruba 50 km před cílem.

"V uchu mi zněl takový slabý čertovský hlásek: 'Jdi do toho, jdi do toho'," popisoval Contador okamžiky před nečekaným atakem na Collado de La Hoz. "Zezačátku jsem nechtěl poslouchat, ale už jsem se rozjel, takže jsem se rozhodl v tom pokračovat s tím, že uvidím, co z toho bude. Byl to trochu pokus ve stylu kamikadze, ale říkal jsem si, že to za zkoušku stojí."

Vítěz Vuelty z roku 2008 byl členem devatenáctičlenné skupiny a začínal postupně sbírat sekundy na Rodrígueze, který nedokázal na jeho tempo reagovat. Dvacet sekund před cílem Contador zaútočil na rychlostní prémii, aby získal bonusové sekundy, a setřásl zbytek kolegů v úniku až na Itala Paola Tiralonga, svého bývalého kolegu z Astany.

Útok pronásledovatelů odrazil

Zhruba 13 km před cílem se navrátilec po trestu za doping rozloučil i s ním a jel si pro etapové vítězství a červený trikot. V závěrečném stoupání na Fuente Dé se na něj sice začala dotahovat čtyřčlenná skupinka s Valverdem, Contador však vedení udržel a s mohutnými oslavným gesty projel po 177 km cílem jako první. Valverde byl s šestisekundovým odstupem druhý, Rodríguez ztratil na desáté pozici 2:37.

V průběžném pořadí má Contador před závěrečnými čtyřmi etapami na Valverdeho náskok 1:52 minuty, Rodríguez je třetí s odstupem 2:28 min. "Ztratil jsem závod, ale nedalo se s tím vůbec nic dělat. Alberto byl supersilný," řekl smutný Rodríguez.

"Dostal jsem miliony esemesek a e-mailů od lidí, co mi říkali, že už jsem prakticky vyhrál Vueltu. A podívejte, co se stane v den, kdy to nejméně čekáte," povzdechl si. "Byl to strašně překvapivý útok. Takovou katastrofu jsem absolutně nečekal. Všechny nás nachytal, nešlo to předpovědět," dodal k ataku Contadora.

Čeští cyklisté měli manko přes dvacet minut

Hrdina etapy byl navzdory velkému náskoku ohledně celkového triumfu na Vueltě opatrný. "Nechci myslet na budoucnost, chci si užít pocity, které teď mám. To mi teď stačí," řekl Contador poté, co v cíli objal svou matku a bratra.

Papírově nejtěžší etapa ve zbývajícím programu Vuelty je ta předposlední v sobotu s cílem na vrcholu La Bola del Mundo.

Čeští cyklisté Zdeněk Štybar a František Raboň dojeli do cíle v takzvaném grupettu, tedy velké skupině v závěru, s odstupem více než dvaceti minut. "Škoda, že dneska nestartoval pan Váňa, protože takové dostihy jsem ještě nezažil," poznamenal na Twitteru Štybar.

Cyklistický závod Vuelta:
17. etapa Santander - Fuente Dé (177 km):
1. Contador (Šp./Saxo Bank) 4:29:20,
2. Valverde (Šp./Movistar),
3. Henao (Kol./Team Sky),
4. Verdugo (Šp./ Euskaltel) všichni -6,
5. Nocentini (It./AG2R) -19,
6. Bakelants (Belg./RadioShack) -55,
7. Intxausti (Šp./Movistar) -1:13,
8. Geniez (Fr./Argos) -1:40,
9. Tiralongo (It./Astana) -2:13,
10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:38.
 ...87. Raboň,
106. Štybar (oba ČR/Omega Pharma-Quick-Step) oba -20:51.
Průběžné pořadí:
1. Contador 68:07:54,
2. Valverde -1:52,
3. Rodríguez -2:28,
4. Froome (Brit./Team Sky) -9:40,
5. Moreno (Šp./Kaťuša) -11:36,
6. Gesink -12:06,
7. Ten Dam (oba Niz./Rabobank) -12:55,
8. Talansky (USA/Garmin) -13:06,
9. Antón (Šp./Euskaltel) -13:49,
10. Intxausti -14:10.
...81. Štybar -2:00:58,
151. Raboň -2:53:01.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika