Belgičan Gilbert ovládl na Vueltě rovinatou etapu

Belgický cyklista Philippe Gilbert zvítězil v devatenácté etapě na Vueltě. Vedení si dál drží Španěl Alberto Contador.

Philippe Gilbert ze stáje BMC Racing se raduje z triumfu na jedné z rovinatých etap Vuelty.

Na dlouhý únik se vydala hned po startu z Peňafielu dvojice Aitor Galdos, José Vicente Torbio. Poměrně pomalu jedoucí peloton, který v rovinaté etapě kromě dvaatřicetistupňového vedra překvapila i krátká přeháňka s kroupami, ale dvojici dostihl třicet kilometrů před cílem.

V závěru přišlo několik nástupů, ten vítězný předvedl až třicetiletý Gilbert ze stáje BMC, který začal finišovat poměrně daleko od cíle, ale náskok na druhého Alejandra Valverdeho si udržel. Španěl je druhý v celkovém pořadí a náskok Contadora stáhl na 95 sekund i díky časové bonifikaci za umístění.

Gilbert byl v cíli hodně vyčerpaný. "Cítil jsem laktáty ve svalech, jak jsem se blížil cílové linii, ale prostě nešlo vrátit se do sedla. Kdybych to udělal, byl by konec. Všechny výhry jsou krásné a na této úrovni hodně těžké. Ale hodně zásluh patří mému týmu - Klaas Lodewijk a Alessandro Ballan odvedli na konci skvělou práci," řekl.

Třetí v celkovém pořadí je lídr většiny průběhu Vuelty Joaquim Rodríguez, který dnes dojel na čtvrtém místě za krajanem Danielem Morenem.

Český cyklista Zdeněk Štybar dojel se ztrátou čtyř minut na vítěze na 120. místě, František Raboň o 38 míst za ním zaostal ještě o víc než tři minuty. V celkovém pořadí je Štybar na 76. místě a Raboň zaujímá 153. příčku.

Dnes jedenáctý Contador se přiblížil ke svému prvnímu triumfu po návratu po dvouletém trestu za doping. "Sobotní etapa je ale velice těžká a velice hrozivá. Má snad všechny prvky, díky kterým se může stát památnou etapou," řekl Contador.

V sobotu totiž peloton zavítá v horské 169,5 kilometru dlouhé etapě i na nejvyšší bod letošního programu Bola del Mundo (2247 metrů nad mořem), v neděli je pak dojezd do Madridu.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 19. etapa: Peňafiel - La Lastrilla (178,4 km):