Contador po dopingovém trestu triumfoval na Vueltě. V Madridu se blýskl i Štybar

Po odpykání dopingového hříchu je opět na vrcholu. Španělský cyklista si v poslední etapě do Madridu dojel v neděli pro druhý celkový triumf na Vueltě. Z vítězství se raduje opět po čtyřech letech. Závěrečný spurt ovládl Němec John Degenkolb, v madridském finiši ale byly vidět i české barvy.

"Pistolník" Alberto Contador se raduje z triumfu na Vueltě.

Do španělské metropole dojel na osmém místě Zdeněk Štybar; český cyklista tak zaznamenal nejlepší umístění v závodě, který pro něj byl premiérou v tzv. Grand Tours. V konečném pořadí skončil na 76. pozici s více než dvouhodinovou ztrátou, jeho stájový kolega a krajan František Raboň obsadil 157. místo.

Devětadvacetiletý Contador, jenž do Madridu dorazil na 54. příčce, se do čela celkové klasifikace dostal po 17. etapě, kdy z prvního místa sesadil krajana Joaquima Rodrígueze. "Myslím, že na tenhle okamžik budou fanoušci ještě dlouho vzpomínat," uvedl Contador, který v posledním týdnu slavného závodu červený trikot lídra udržel a připsal si celkově páté vítězství v Grand Tours - dvakrát ovládl Tour de France (2007, 2009) a jednou Giro d'Italia (2008).

Výjimečné vítězství

Druhé místo obsadil se ztrátou minuty a 16 vteřin další Španěl Alejandro Valverde, který získal zelený trikot vítěze bodovací soutěže. Třetí Rodríguez za Contadorem zaostal o minutu a 37 sekund.

Vítězství ve Vueltě je pro Contadora prvním triumfem po vypršení dvouletého trestu za doping. Distanc dostal za pozitivní test na clenbuterol při Tour de France v roce 2010 a přišel kvůli němu také o vítězství v tehdejším závodě a na loňském Giru. "Po tom, čím vším jsem si v poslední době prošel, je to opravdu výjimečné vítězství. Co cítím, nejde popsat slovy, ale spadl mi velký kámen ze srdce," řekl Contador.