Rubriky:

Cyklistika

Bárta dojel na MS v časovce na sedmém místě. Němec Martin obhájil zlato

19. září 2012 16:28 - Limburg

Osmadvacet sekund chybělo českému cyklistovi Janu Bártovi k historické medaili na mistrovství světa v nizozemské provincii Limburg. Bárta nakonec obsadil sedmé místo, zlatou medaili z loňského šampionátu obhájil Němec Tony Martin.

 

Profimedia.cz

Jediný Čech na trati 46,3 km dlouhého závodu ukázal své časovkářské schopnosti, které letos potvrdil i ziskem titulu na mistrovství republiky. Sedmadvacetiletý Bárta startoval v první polovině pole a svým časem se dlouho držel na medailových pozicích. Nakonec na bronzového Vasila Kirijenku ztratil necelou půlminutu, nechal však za sebou například nedávného vítěze Vuelty Alberta Contadora, jenž byl devátý.

"Určitě jsem maximálně spokojený a je to pro mě vynikající výsledek. Přáním do závodu bylo umístění do desátého místa, takže to sedmé je skvělé," řekl ČTK Bárta. "Trať mi hodně vyhovovala, navíc to tu poměrně dobře znám, neboť týmový dům máme nedaleko a na těchto silnicích trénujeme," prozradil Bárta.

Medaile není v nedohlednu

Účastník olympijských her v Londýně věří, že v budoucnu by nemusela být nedosažitelným cílem ani medaile. "Dnes byla ještě daleko, ale časovka mi jde rok od roku lépe a neustále se v ní zlepšuju. Záleží samozřejmě i na trati, ale třeba příští nebo přespříští rok bych na ní mohl zkusit zaútočit," uvedl Bárta.

V nedělním závodě s hromadným startem počítá kyjovský rodák se skromnější rolí. "Snažil jsem se jakožto časovkář co nejlépe připravit právě na časovku. Ta sezona už je pro mě poměrně dost dlouhá a 260 kilometrů je dlouhý závod. Počítám s tím, že v neděli pojedu na někoho jiného a budu pomáhat lídrům, kteří budou určeni," uvedl Bárta.

Obhájce zlata Martin sváděl vyrovnaný souboj na dálku s Američanem Taylorem Phinneym, jenž měl skvělý závěr a ke zlatu mu chybělo pět sekund. Kirijenka ztratil už minutu a tři čtvrtě. "Po tom průběhu sezony je to super finiš," pochvaloval si Martin, jenž si při pádu na Tour de France zlomil zápěstí.

Phinney v závěrečném kopci na Cauberg vypadal, že by mohl úřadujícího šampiona sesadit, Němci však zůstalo dost energie na poslední stovky metrů. "Bylo to ale drsné, protože jsem jel v plném protivětru. Všichni mě považovali za favorita, ale na Taylora se hodně zapomínalo," řekl o Phinneym.

K Martinovým vážným soupeřům měl patřit i Contador, toho však pozdější vítěz dojel zhruba na 30. kilometru, i když startoval dvě minuty po něm. "Docela mě to překvapilo, protože jsem očekával, že to bude jeden z mých hlavních rivalů v souboji o titul," dodal muž, jenž navázal na úterní zlato krajanky Judith Arndtové.

Sedmadvacetiletý Martin získal v Nizozemsku druhé zlato, poté co v neděli triumfoval v týmové časovce se sestavou Omega Pharma-QuickStep. Na startu dnes chyběl olympijský vítěz Bradley Wiggins, jenž v Londýně jako jediný dokázal Martina porazit, nejeli ani další britský favorit Chris Froome či čtyřnásobný světový šampion Fabian Cancellara ze Švýcarska.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Nizozemsku: 
Muži - časovka jednotlivců (46,3 km): 
1. Martin (Něm.) 58:38
2. Phinney (USA) -5
3. Kirijenka (Běl.) -1:45
4. Van Garderen (USA) -1:50
5. Kessiakoff (Švéd.) -1:51
6. Gruzděv (Kaz.) -1:57
7. Bárta (ČR) -2:13
8. Dowsett (Brit.) -2:26
9. Contador (Šp.) -2:30
10. Malori (It.) -2:41.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika