Rubriky:

Cyklistika

Oslavy s cejchem dopingu. Zostuzená Tour de France bude ve 100. ročníku bojovat o důvěru

24. října 2012 13:58 - Paříž

Trať jubilejního stého ročníku slavné cyklistické Tour de France byla odhalena. Organizátoři přichystali cyklistům mimořádně náročný horský profil. Trasa bude v nové sezóně vyhovovat spíše vrchařům, během jedné etapy budou muset závodníci například absolvovat hned dvakrát nechvalně proslulé stoupání do Alp d'Huez.

 

Benoit Tessier, Reuters

Legendární závod, který se chce v příštím roce oklepat po dopingovém skandálu Lance Armstronga, odstartuje 29. června poprvé v historii na Korsice. Po 3360 kilometrech, které cyklisté poprvé po 10 letech absolvují výhradně na území Francie, dovede peloton o tři týdny později do tradičního cíle na Champs-Élysées v Paříži.

Novinkou bude dojezd po setmění za umělého osvětlení. Cyklisté by měli spurtovat o prestižní poslední dílčí triumf v závodu kolem 21:45. "Jsem Pařížan a představuji si to město světel," rozplýval se ředitel závodu Christian Prudhomme.

Doping jako nepřítel

Prudhomme očekává, že Tour bude muset bojovat o svou důvěryhodnost vzhledem k tomu, že devět z posledních 14 titulů muselo být vítězům následně kvůli dopingu odebráno. Sedmkrát byl hříšníkem padlý hrdina Armstrong, který triumfoval v letech 1998 až 2005 a o své trofeje přišel až nyní. "Doping je nepřítel. Tour ale bude silnější než doping," řekl Prudhomme.

Cyklistika se ale podle Prudhomma v posledních letech mění. "Nemůžete říct, že (dopingové) testy nefungují. Připomínám, že za posledních pět let jsme přistihli dva vítěze," uvedl s odkazem na Floyda Landise a Alberta Contadora, šampióny z let 2006 a 2010, kteří neprošli během závodu dopingovými kontrolami.

Contador a Andy Schleck budou ve výhodě

Podle dnes zveřejněných informací bude nový ročník vyhovovat cyklistům jako je Contador či Andy Schleck. Obhájce titulu Bradley Wiggins bude mít coby časovkářský specialista velké problémy uspět a vedení jeho stáje Team Sky už dříve oznámilo, že místo týmové jedničky nejspíš zaujme letos druhý Chris Froome.

"Mým cílem vždy bylo vyhrát jednou Tour a potom se vypořádat s tím, co přijde. Mým úkolem pravděpodobně bude podporovat Chrise. Chci být v úspěšném týmu a jestli má být Chris lídrem, tak ať jím je," uvedl Wiggins, který letos dovezl do Paříže žlutý trikot jako první Brit v historii.

Výstup obávanými 21 vlásenkami do horského střediska Alp d'Huez budou muset cyklisté zvládnout dvakrát během 18. etapy. Jen čtyři dny poté, co absolvují další pověstný výjezd na Mont Ventoux, kde vyvrcholí 15. etapa v tradiční Den Bastily.

Žlutý trikot si budou moci letos užít i spurteři, podle Prudhomma poprvé od roku 1966, jelikož úvodní etapa s cílem v Bastii bude zcela rovinatá. Časovkáři pak budou moci útočit v jedné týmové a dvou individuálních časovkách. Jejich celková délka se oproti loňsku snížila na 65 kilometrů.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika