Cyklistika

Zostuzený Armstrong přijde o další poctu. Musí vrátit prestižní ocenění v Austrálii

31. října 2012 09:40 - Adelaide

Seriál vracení trofejí dopinkovým skandálem zostuzeného cyklistu Lance Armstronga zřejmě jen tak neskončí. Američan, jenž už přišel mimo jiné o sedm titulů z Tour de France, musí vrátit i prestižní ocenění v Austrálii. Radní města Adelaide rozhodli, že slavný americký cyklista bude muset odevzdat zpátky takzvaný Klíč od města, kde před třemi lety vyhrál závod Tour Down Under.

Eric Gaillard, Reuters

Jednačtyřicetiletý Texasan postupně přichází o tituly a ceny, které během kariéry získal. Už nemá sedm prvenství v Tour de France a měl by vrátit například i prémie (asi čtyři milióny dolarů). Klíč od města je v Adelaide nejvyšší a výjimečné ocenění, které dostalo jen 33 lidí. Armstrong je první, kdo ho má vrátit.

Starosta původně o tomto kroku neuvažoval, jenže radní v úterý hlasovali jasně - v poměru 6:1. "Nedali jsme mu klíče za vítězství na Tour de France, ale za přínos Jižní Austrálii, závodu Tour Down Under a také v boji s rakovinou," řekl ještě před pár dny starosta Stephen Yarwood. Radní ale hlasovali jednoznačně.

Armstrong v Adelaide vyhrál Tour Down Under v lednu 2009, kdy se k cyklistice vrátil po tříleté pauze. A loni na tradičním závodu zároveň naposledy startoval v seriálu WorldTour.