Rubriky:

Cyklistika

Roman Kreuziger už myslí na další cíle

19. listopadu 2004 13:07

Před měsícem vybojoval pro české barvy titul juniorského mistra světa v cyklistice, v pátek už byl Roman Kreuziger junior v Praze vyhlášený nejlepším v anketě o Krále české cyklistiky. V osmnácti letech se stal nejmladším vítězem v její historii. "Ocenění je moc příjemné, myslím ale už na další cíle," přiznává mladý cyklista v rozhovoru pro Sport.cz.

Jak si vážíte ocenění, které jste v pátek v Praze dostal?
Je to samozřejmě moc příjemné. Nemůžu říct, že jsem to čekal, byl jsem v napětí. Pohár si určitě doma vystavím, abych si vzpomenul. Ale myslím už na jiné věci, další cíle.

Určitě narážíte na dvouletou smlouvu, kterou jste po zisku titulu mistra světa podepsal s profi týmem GS Podenzano-Italsime. Z týmu jezdců do třiadvaceti let by jste si časem měl "odskakovat" mezi muže do Liquidasu. Co od přestupu čekáte?
Bude to tam hodně těžké. Hlavně asi zimní příprava, kdy mi trénování bude ještě komplikovat škola. Naštěstí mi Podenzano vyšlo vstříc. Smlouva je na čtyři roky, takže je prostor k dalšímu rozvoji.

Jakým způsobem? Můžete přiblížit vaše přípravy na květnovou maturitu v Plzni?
V týmu mi schválili a odkývali podmínku, že chci nejdřív odmaturovat. Budu mít volnější program, přes týden budu ve škole a na víkendy budu létat do Itálie. Po maturitě se do Itálie přestěhuju a budu trénovat normálně.

Mluvil jste už s otcem, gratuloval vám?
Zatím ne, táta měl jiné povinnosti. Zařizoval věci ohledně mého dalšího programu. Určitě mu ale zavolám.

Blíží se Vánoce. Kde budete trávit svátky?
Nejdřív mě asi čeká vyhlášení sportovních hvězd roku. Potom se chystám na Mallorku. Tam bych chtěl pěkně v teple najíždět první kilometry, 2. ledna se vrátím a budu pokračovat v přípravě. Ke slovu přijdou běžky. V únoru už pak startuje týmové soustředění v Toskánsku, kde bych se měl seznámit s klukama z týmu.

Ještě spíte s dresem pro mistra světa, jak jste říkal po závodě ve Veroně?
Nespím. Ale mám ho pověšený kousek od postele, každý den se na něj dívám, když usínám.

ROMAN KREUZIGER
Datum a místo narození: 6. května 1986, Plzeň
Výška a váha: 180 cm, 70 kg
Disciplína: silniční cyklistika, cyklokros
Osobní trenér: Roman Kreuziger st.
Klub: GS Podenzano-Italsime (It.)
Největší úspěchy: silnice - MS 2004 (Verona) - zlato (hromadný start), stříbro (časovka); MS 2003 (Hamilton) - 6. místo (časovka); celkový vítěz SP juniorů 2004; vítěz Závodu míru juniorů 2004; cyklokros - MS 2004 (Pontchateau) - stříbro; ME 2003 (Tábor) - stříbro (vše jun.)
Vyznamenání: vítěz ankety Král české cyklistiky 2004 - nejmladší vítěz v historii ankety
Rodina: svobodný; syn bývalého výborného čs. silničáře a cyklokrosaře Romana Kreuzigera, bronzového medailisty z MS 1987 v závodu amatérů a juniorského mistra světa z roku 1983
Vzdělání: student sportovní podnikatelské školy v Plzni
Ostatní: závodit začal ve dvanácti letech; poslední čtyři roky byl členem švýcarského týmu Schumacher Sulz; před měsícem podepsal dvouletou smlouvu se stájí GS Podenzano-Italsime, kde by měl v příští sezoně působit v celku jezdců do 23 let a v dalším roce by měl okusit profesionální závody v týmu Liquigas; v budoucnu se chce už soustředit výhradně na silnici.
Zdroj: ČTK

Tomáš Fliegl, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika