Rubriky:

Cyklistika

Bývalý šéf UCI potvrdil, že unie Armstronga varovala

23. ledna 2013 11:54 - Lausnne

Bývalý prezident Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Hein Verbruggen hájí politiku UCI z éry Lance Armstronga, kdy funkcionáři informovali cyklisty o podezřelých výsledcích jejich antidopingových testů. Podle něj měla právě tato strategie odradit jezdce od podvádění.

 

Lucas Jackson, Reuters

"Byla to taktika UCI - a samozřejmě i dalších federací - hovořit o netypických výsledcích vzorků s jezdci, kterých se to týkalo," potvrdil Verbruggen v prohlášení.

"Ti, kteří dopovali, ale ještě neměli pozitivní test, tak byli varováni, že jsou sledováni. Cílem bylo, aby přestali dopovat. Pokud to ale nebylo způsobeno zakázanými látkami, mohli se podrobit lékařské prohlídce," uvedl nizozemský funkcionář.

Čestný prezident UCI zveřejnil své prohlášení poté, co list Vrij Nederland napsal, že unie Armstronga a další jezdce informovala o dopingovém podezření.

Slavný Američan odevzdal vzorek se stopami EPO v roce 2001 na závodě Kolem Švýcarska a další měl rok nato na Dauphiné Libéré. Doping však Armstrong vždy popíral a přiznal se k němu až minulý týden v televizním rozhovoru u Oprah Winfreyové.

Verbruggen uvedl, že politiku varování UCI zavedla po dlouhé debatě a rozmýšlení. "Jejím cílem bylo chránit čestné cyklisty proti těm, kteří by mohli podvádět. Až do doby, kdy by byli ti dopující chyceni, by byli čistí v nevýhodě," dodal bývalý šéf unie, jež čelí kritice, že Armstrongův doping kryla.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika