Rubriky:

Cyklistika

Fuentes poprvé přiznal, že nepomáhal pouze cyklistům

29. ledna 2013 18:44 - Madrid

Španělský lékař Eufemiano Fuentes, jenž je podezřelý z napomáhání k dopingu, v úterý poprvé vypovídal před soudem v rámci procesu kolem antidopingové akce "Operación Puerto". Podle očekávání nejmenoval žádné své další klienty kromě těch známých, nicméně prvně oficiálně přiznal, že se nestaral jen o cyklisty, ale o sportovce z různých odvětví.

Spolupracoval jsem se sportovci ze všech různých oborů," uvedl v úterý Fuentes. Pod křídly měl nyní sedmapadesátiletý gynekolog údajně zhruba 200 sportovců nejen z cyklistiky, ale i z tenisu, fotbalu, atletiky, boxu a plavání.

Fuentes je obviněn z provinění proti veřejnému zdraví, protože když u něj na klinice v roce 2006 policisté při razii našli přes 200 sáčků s krví a potřeby k provádění krevního dopingu, nebyl ještě ve Španělsku antidopingový zákon.

Lékař se hájí tím, že zdraví svých pacientů nikdy neohrozil. Transfúze prý sportovcům prováděl proto, že po výkonu jejich krev vykazovala nebezpečně nízkou hodnotu hematokritu a on mu pomáhal na normální úroveň.

Už dříve bylo známo 58 jmen Fuentesových klientů z řad cyklistů. Potrestáno jich bylo šest: Němci Jan Ullrich a Jörg Jaksche, Španěl Alejandro Valverde a Italové Ivan Basso, Michele Scarponi a Giampaolo Caruso. Posledně jmenovaný později uspěl s odvoláním u arbitrážního soudu v Lausanne a byl osvobozen.

Světová antidopingová agentura WADA chtěla vnést světlo do případu požadavkem na vydání zhruba 100 vaků krve zabavených u Fuentese, které jsou uloženy pod státním dozorem v antidopingové laboratoři v Barceloně. O tom se má rozhodnout v pátek.

Soudkyně to zatím odmítla, stejně jako zkoumání Fuentesova zabaveného počítače. Bylo by tím prý narušeno lékařovo soukromí.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika