Rubriky:

Cyklistika

Vyhaslou cyklistickou hvězdu Armstronga čeká soud. Půjde o milióny dolarů

7. února 2013 09:07 - Austin

V cyklistickém sedle se Lance Armstrong vryl do paměti jako vítěz, jak dopadne před tribunálem? Bývalého amerického závodníka čeká po přiznání dopingu první soudní spor o vrácení odměn. Pojišťovací společnost SCA oznámila, že jej zažaluje o 12 miliónů dolarů, které mu vyplatila jako bonusy za vítězství na Tour de France.

 

George Burns, ČTK/AP

Armstrong mezitím získal další dva týdny na to, aby začal plně spolupracovat s národní antidopingovou agenturou USADA, což by mu mohlo vynést zmírnění doživotního zákazu startů. Podle původního plánu měl odpovědět vyšetřovatelům na otázky o své dopingové minulosti pod přísahou nejpozději do 6. února, podle právního zástupce Timothyho Hermana se ale nepodařilo najít vhodný termín. USADA proto na jeho žádost prodloužila lhůtu do 20. února.

Pojišťovací společnost už ovšem na dohodu s někdejším sedminásobným vítězem Tour de France čekat nehodlá a v nejbližší době podá žalobu u soudu v Dallasu. U SCA uzavřel pojistku na vyplácení bonusů tehdejší majitel stáje US Postal Tailwind Sports pro případ, že by Američan dokázal na prestižním závodě vyhrát pošesté. SCA kvůli podezření z dopingu odmítla peníze vyplatit, Armstrong však na ní v roce 2006 vysoudil 7,5 miliónu dolarů. Celkem firma za jeho triumfy vyplatila přibližně 12 miliónů, nyní je chce zpět včetně úroků.

"Pan Armstrong a jeho tým právníků opakovaně prohlašovali, že SCA může doufat ve vrácení peněz jen v případě, pokud Armstrong přijde o své tituly. Vzhledem k tomu, že ta situace nastala, chceme ho nyní vzít za slovo," uvedla společnost v prohlášení.

Armstrongův právník Herman počátkem týdne uvedl, že jezdec nic vracet nehodlá. Argumentoval tím, že SCA neplatila Armstrongovi, ale Tailwindu. K připravované žalobě se zatím nevyjádřil.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika