Rubriky:

Cyklistika

Cipollini podle Gazzetty také dopoval a byl Fuentesovým klientem

9. února 2013 20:21 - Řím

Cyklistice hrozí další dopingový skandál. Podle italského listu Gazzetta dello Sport dlouhá léta systematicky podváděl i jeden z nejlepších spurtérů posledních let Mario Cipollini, který prý patřil ke klientům španělského lékaře Eufemiana Fuentese. S ním nyní probíhá v Madridu soud.

"Pravda, která bolí," uvedla Gazzetta v článku, v němž pětačtyřicetiletého Cipolliniho viní z užívání zakázaných látek. Mistr světa a vítěz téměř dvou set profesionálních závodů a rekordních 42 etap na Giru d'Italia to popřel a obvinění označil za "nepodložená a absurdní". Navíc deníku pohrozil právními kroky. S antidopingovými úřady je prý připraven spolupracovat.

Italský list tvrdí, že má důkazy, že Cipollini systematicky užíval krevní doping EPO a růstové hormony v roce 2002, kdy byl Fuentesovým klientem a vyhrál mistrovství světa. Jeho krycí jméno mělo být "Maria", za své úspěchy měl přitom nejlepší spurtér své generace přezdívku "Super Mario". Kariéru ukončil v roce 2008.

K systematickému dopingu se nedávno po letech odmítání přiznal Američan Lance Armstrong, sedminásobný vítěz Tour de France. Poškodil už tak chatrnou pověst cyklistiky, které dokonce hrozí, že bude vyloučena z programu olympijských her.

Fuentes vinu na podvádění cyklistů i dalších sportovců popírá, skandál odhalilo vyšetřování Operatión Puerto v květnu 2006. Stín dopingu od té doby leží na bezmála 50 cyklistech.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika