Hautamäki opět zvítězil a vylepšil rekord

Finský skokan na lyžích Matti Hautamäki vyhrál poslední závod SP v sezóně. Hautamäki zopakoval své sobotní prvenství a předvedl na mamutím můstku ve slovinské Planici dva nejdelší lety, přičemž v prvním kole opět zlepšil vlastní světový rekord, když dopadl až na značku 231 metrů.

Finský skokan na lyžích Matti Hautamäki triumfoval dvakrát ve slovinské Planici a navíc vytvořil světový rekord.

Hautamäki ve druhém kole předvedl jen o sedm metrů kratší skok a získal 450,5 bodu. Druhý skončil Němec Sven Hannawald se ztrátou téměř třiadvaceti bodů. Třetí místo obsadil Japonec Hideharu Mijahira. Vítěz Světového poháru Adam Malysz byl v závěrečném závodu čtvrtý, v celkovém pořadí SP za ním skončil Hannawald.

Hannawald se chystá na formuli 1

"Je to neuvěřitelný pocit," radoval se Hautamäki. "Tep mi vyskočil na 180. Při dopadu jsem měl strach, že si něco udělám s koleny," přiznal finský rekordman.

Hannawald připustil, že měl před sezónou za cíl vyhrát SP, ale s druhým místem je také spokojený. "Teď mě čeká dovolená. Lehnu si někde na sluníčko a budu se co možná nejméně hýbat. Pak otestuju auto Michaela Schumachera," prozradil německý skokan. Jeho agentura pro něj totiž zařizuje testovací jízdu ve speciálu formule 1.

Pohár národů vyhráli poprvé po deseti letech Rakušané, kteří vyhráli před Japonci o 84 bodů. "Zdejší závody byly tak trochu jako celá naše sezona. V prvních kolech jsme byli velmi dobří, ale ve finále už to tak super nebylo, i když v tom hrál roli i vítr," prohlásil trenér rakouských skokanů Hannu Lepistö.

Janda si oproti sobotě polepšil

Český reprezentant Jakub Janda se oproti sobotnímu nevydařenému dnu opět předvedl v lepším světle. V prvním kole dolétl na 201,5 metru, ve druhém přistál na značce 193,5 metru a obsadil šestnácté místo. V celkovém pořadí SP byl pětadvacátý.

Trenér reprezentace Ján Tánczos se po Jandových výkonech pokaždé na věži radoval. "Šestnácté místo je na závěr velmi dobré," hodnotil Tánczos pro ČTK. Jen trochu štěstí chybělo podle kouče, aby Janda ještě vylepšil český rekord, který má od čtvrtka hodnotu 209 metrů. "Kdyby měl silnější spodní vítr, tak ho mohl přeletět. A malinko taky zpozdil odraz," všiml si Tánczos.

Trenér zalitoval, že Jandovi nevyšel sobotní skok a pouhých 108 metrů jej nepustilo do druhého kola. "To se stává, ale jinak šel od Liberce pořád v bodech, takže se mu tohle jedno zaváhání nemůže zazlívat," řekl český trenér.