Rubriky:

Cyklistika

Lékař Fuentes dostal podmínku za pomáhání sportovcům s dopingem

30. dubna 2013 21:08 - Madrid

Nechvalně proslulý španělský lékař Eufemiano Fuentes byl odsouzen k podmínečnému vězení na jeden rok za ohrožování zdraví sportovců, kterým pomáhal k dopingu. Ačkoli to Fuentes popírá, soud ho shledal vinným a navíc mu na čtyři roky zakázal vykonávat lékařskou praxi.

Madridský soud tak uzavřel antidopingovou akci s názvem "Operación Puerto", která začala v roce 2006 policejní razií. Na Fuentesově klinice tehdy byly zabaveny anabolické steroidy, přístroje na transfúzi a krevní konzervy. Státní zástupkyně pro pětapadesátiletého lékaře požadovala dva roky vězení.

Před soudem stanuli i další čtyři obžalovaní. Ignacio Labarta, jenž tehdy pracoval ve vedení cyklistického týmu Comunidad Valenciana, dostal podmínku na čtyři měsíce. Fuentesova sestra Yolanda, bývalí šéfové stájí Manolo Saiz a Vicente Belda byli osvobozeni.

Ti všichni prý pomáhali desítkám sportovců, převážně profesionálním cyklistům, k dopingu. Soudkyně však odmítla požadavky antidopingových orgánů a mezinárodních sportovních federací, aby svolila k analýze 211 krevních konzerv od 35 různých lidí, což by pomohlo identifikovat sportovce zúčastněné v aféře.

Soud zároveň rozhodl, že důkazy budou zničeny. Proti tomu se odvolá Španělská antidopingová agentura (AEA). "Verdikt je pozitivní, ale zřetelně nedostatečný. Ještě není konec, jednou z možností je odvolání a AEA k němu přistoupí. Požádáme o krevní konzervy. Respektujeme rozhodnutí soudkyně, ale nesouhlasíme s její interpretací," uvedla šéfka AEA Ana Muňozová.

S tím souhlasí i její britský protějšek Andy Parkinson. "Rozhodnutí nás zklamalo. Doktor Fuentes připustil, že se zapojil do zakázaných dopingových praktik s nejmenovanými sportovci. V takovém případě není správné, aby jejich jména zůstala neznámá a nemohly se proti nim učinit příslušné kroky," cituje ho agentura Reuters.

Rozčarovaný byl i bývalý cyklista Jesús Manzano, který poskytoval důkazy. "Je to ostuda. Vůbec nevím, proč někoho žalují, když pak vynesou takový rozsudek. Na to nemusíte být ani soudce, to by zvládl i zedník," řekl Reuters TV.

Fuentesova činnost byla odhalena krátce před Tour de France 2006. Během "Operación Puerto" zabavila policie na jeho klinice krevní konzervy, které údajně patřily více než 50 cyklistům včetně hvězd Němci Janu Ullrichovi a Italu Ivanu Bassovi. Ti následně nesměli na Tour startovat.

Soudkyně v rozsudku uznala za prokázané, že Fuentes nejméně od roku 2002 odebíral a následně vracel cyklistům krev kvůli zlepšení výkonů. Současně jim měl v některých případech podávat EPO, růstový hormon či testosteron a plánovat dopování s ohledem na kalendář závodů.

Obhajoba ihned po vynesení rozsudku oznámila, že se odvolá.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika