Rubriky:

Cyklistika

Nibali v "zimní" etapě zvýšil svůj náskok v čele Gira

18. května 2013 18:07 - Bardonecchia

Čtrnáctou etapu Gira d'Italia ovlivněnou téměř zimním počasím vyhrál v chladu a za deště smíšeného se sněhem italský cyklista Mauro Santambrogio. Domácí závodník porazil v závěrečném stoupání v Bardonecchii krajana Vincenza Nibaliho, jenž zvýšil své vedení v průběžném pořadí.

 

Gian Mattia D´Alberto, ČTK/AP

Vítězem dne nicméně bylo počasí, které donutilo organizátory na poslední chvíli ke změně trasy. Kvůli pěticentimetrové sněhové pokrývce bylo ze sobotního itineráře vyškrtnuto stoupání do zimního střediska Sestriére a po odklonění trasy museli cyklisté absolvovat dvanáct kilometrů navíc na celkových 181 km.

Počasí výrazně ovlivnilo i televizní přenos, v němž se živé záběry cyklistů objevily poprvé až několik set metrů před cílem z pevných kamer v cíli. Jak první se z mlhy na vrcholu vynořil Santambrogio následovaný Nibalim, jenž ani o vítězství nespurtoval.

"Jakmile Vincenzo v kopci nastoupil, snažil jsem se pouze držet jeho zadního kola a na vítězství jsem vůbec nemyslel. Když jsme však oba vyložili karty a vytvořili si velký náskok, podařilo se mi dosáhnout na výhru," radoval se Santambrogio. "S tím deštěm, mrazem a sněhem to byla jedna z nejtěžších etap, jakou jsem kdy jel. Všichni trpěli," dodal osmadvacetiletý Ital.

Nibali: Hlavní roli hrála zima

Třetí dojel s odstupem devíti sekund Kolumbijec Carlos Betancur, na pátém a šestém místě nabrali půlminutovou ztrátu největší Nibaliho soupeři Rigoberto Urán a Cadel Evans. Australan Evans má na druhé pozici odstup 1:26, třetí Kolumbijec Urán zaostává za Nibalim 2:46 minuty. Santambrogio se díky vítězství posunul na čtvrtou příčku.

"Věděl jsem, že poslední dva kilometry budou nejtěžší, takže jsem do toho šel a snažil se nasbírat co nejvíc sekund na své rivaly," popsal svou taktiku Nibali. "Hlavní roli v sobotu hrála zima. Myslím, že to ovlivnilo všechny," dodal lídr.

Kvůli sněžení v horských oblastech hrozilo, že se změní také trasa nedělní patnácté etapy, která zavede peloton do Francie. Nakonec však po dohodě s místními úřady bude etapa zkrácena jen o 4,25 km a nebude se končit na vrcholu Galibieru, ale o něco níž u památníku bývalé italské hvězdy Marka Pantaniho.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 14. etapa: Cervere - Bardonecchia (181 km):
1. Santambrogio (It./Vini Fantini) 4:42:55
2. Nibali (It./Astana) stejný čas
3. Betancur (Kol./AG2R) -9
4. S. Sánchez (Šp./Euskaltel) -26
5. Urán (Kol./Sky) -30
6. Evans (Austr./BMC)
7. Pozzovivo (It./AG2R)
8. Kiserlovski (Chorv./RadioShack) všichni -33
9. Colbrelli (It./Bardiani Valvole) -55
10. Caruso (It./Cannondale) -58.
Průběžné pořadí:
1. Nibali 57:20:52
2. Evans -1:26
3. Urán -2:46
4. Santambrogio -2:47
5. Scarponi (It./Lampre) -3:53
6. Niemiec (Pol./Lampre) -4:55
7. Pozzovivo -5:02
8. Majka (Pol./Saxo-Tinkoff) -5:32
9. Betancur -5:39
10. Intxausti (Šp./Movistar) -5:41.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika