Rubriky:

Cyklistika

Sprint horských kol v Novém Městě vyhráli Gallagher a Rissvedsová

24. května 2013 20:19 - Nové Město na Moravě
(Aktualizováno: 24. května 2013 21:02)

Sprint Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě vyhráli Brit Kenta Gallagher a Švédka Jenny Rissvedsová. Z českých reprezentantů si vedl nejlépe Jan Nesvadba, který prošel jako jediný do čtvrtfinále a obsadil celkově 12. místo. Už v osmifinále skončila po chybě Kateřina Nash, které se nepodařilo zúročit slibné páté místo z kvalifikace.

 

Luboš Pavlíček, ČTK

"Sprinty nám nevyšly tak, jak bychom si přáli. Výsledek jsme si pokazili spíše taktickými chybami než výkonností," uvedl trenér českých bikerů Viktor Zapletal.

Nesvadba měl v kvalifikaci problémy s kolem, přetrhlo se mu lanko přesmykovače a do osmifinále se dostal až z předposledního postupového místa. V osmifinále zaskočil soupeře odvážným nástupem a rozjížďku vyhrál.

"Škoda, že jsem se ve čtvrtfinále nepodíval za sebe a nezachytil útok jednoho ze soupeřů. Už jsem na jeho nástup nestačil zareagovat. Ale sprint jsem bral jako zpestření před sobotním hlavním závodem," uvedl v cíli Nesvadba, který pojede v kategorii do 23 let.

Vyřazovací boje nevyšly Janu Fojtíkovi, který v kvalifikaci skončil na 13. místě. Ovšem hned v prvním kole vypadl, stejně jako Lubomír Vojta a Milan Spěšný. "V kopci jsme najednou cítil, že mi nohy netáhnou. Přitom jsme v přípravě udělal, co jsem mohl. Jsem zklamaný, bral jsem závod jako jeden z vrcholů sezóny," posteskl si Fojtík.

Radost ze svého výsledku neměla ani Nash. "Hlídala jsem si v cílové rovince pravou stranu a nevšimla si na levé straně spurtující Norky. Byla to moje chyba," poznamenala.

Kouč Zapletal tvrdil, že taková chyba se Nash v její kariéře ještě nestala. "Ale výkonnostně je na tom dobře. Doufám, že formu potvrdí v nedělním závodě. S Nesvadbou jsme počítali, že by mu sprint mohl vyjít. Pořadí odpovídá jeho výkonnosti. Trochu mě mrzí výsledek Honzy Fojtíka, který zkusil nástup na první pozici, ale zdejší dlouhá rovinka spíše odpovídá silničnímu sprintu než bikovému. Mnohem lepší bylo vyjíždět ze druhé pozice," komentoval vystoupení českých bikerů Zapletal.

Nedařilo se ani Švýcarům

Finále mužů nabídlo velké drama. Na kamenité překážce doplatil na rychlý a riskantní nájezd vítěz kvalifikace Slovinec Miha Halzer, který vyletěl z trati a poškodil svoje kolo natolik, že musel do cíle pěšky. Podobný osud potkal i Němce Simona Gegenheimera. Ve finiši dvou jezdců získal prvenství dvacetiletý Galagher, který porazil Němce Christiana Pfäffleho. Už v osmifinále skončil úřadující mistr světa Ralph Näf, další ze švýcarských favoritů Thomas Litcher doplatil ve čtvrtfinále na ulitý start diskvalifikací.

Ve finále žen rozhodla Rissvedsová o svém úspěchu nástupem ve stoupání ještě před cílovou rovinkou. "Původně jsem plánovala najíždět do cílové rovinky na druhém nebo třetím místě. Po získání náskoku mi nezbylo nic jiného, než spurtovat z první pozice," uvedla osmnáctiletá Švédka.

Sprinty na Vysočině sledovala i členka Mezinárodního olympijského výboru Hannah Burnsová. Ta má za úkol posoudit atraktivitu této disciplíny a odhadnout její další vývoj s výhledem na možnost zařazení do programu olympijských her v Riu de Janeiro.

Závod Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě - sprint:
Muži:
1. Gallagher (Brit.)
2. Pfäffle
3. Gegenheimer (oba Něm.)
12. Nesvadba
20. Fojtík
24. Vojta
29. Spěšný (všichni ČR)
Průběžné pořadí po dvou závodech:
1. Federspiel (Rak.) 80
2. Gallagher 60
3. Pfäffle 60
17. Nesvadba 6
Ženy:
1. Rissvedsová (Švéd.)
2. Stirnemannová (Švýc.)
3. Engenová (Švéd.)
17. Nash
22. Havlíková
24. Šulcová (všechny ČR)
Průběžné pořadí po dvou závodech:
1. Engenová 90
2. Rissvedsová 80
3. Stirnemannová 80
20. Nash 2
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika