Nesvadba skončil na SP horských kol jedenáctý v závodě do 23 let

Nové Město na Moravě

Jan Nesvadba se i v druhém dnu Světového poháru v závodech horských kol v Novém Městě na Moravě postaral o nejlepší český výsledek. Po dvanáctém místě z pátečního sprintu dnes skončil jedenáctý v cross country do 23 let. Nesvadba útočil i na umístění v elitní desítce a před vjezdem do posledního okruhu byl devátý, ale nakonec z Top Ten vypadl. Zvítězil Belgičan Jens Schuermans.

"Bohužel mi ke konci víc a víc ubývaly síly. Startoval jsem ze zadních pozic, musel jsem to ze začátku napálit, abych se dostal dopředu. Chtělo to lépe si rozvrhnout síly," řekl Nesvadba.

V závodě žen do 23 let skončila Karla Štěpánová jako nejlepší z českých bikerek sedmnáctá, vyhrála Švýcarka Andrea Waldisová. Vítězka pátečního sprintu Švédka Jenny Rissvedsová byla čtvrtá se ztrátou 2:11 na vítězku. Překvapením byl výkon osmnáctileté Barbory Machulkové, která navzdory několika pádům dojela do cíle jen 25 sekund za zkušenější Štěpánovou, která je o tři roky starší.

"Spadla jsem většinou tam, kde nikdo nepadá. Těžké úseky jsem projela bez zakolísání," posteskla si Machulková, která před rokem dojela mezi juniorkami třetí.

Největší česká naděje Jan Vastl skončil v závodě juniorů osmnáctý. Na jeho výkonu se projevil tréninkový výpadek po silném nachlazení. "V úvodu závodu jsem po zrychlení nemohl dýchat, jelo se mi hrozně," řekl Vastl, který se po dvou okruzích propadl až na 33. místo. "Stále to sice nebylo podle mých představ, ale alespoň jsem se posunul do první dvacítky," dodal. Závod vyhrál Francouz Raphael Gay s náskokem 26 sekund před krajanem Romainem Boutetem.

Závod juniorek rozjela z českých cyklistek nejlépe sedmnáctiletá Denisa Bartizalová, která byla po prvním okruhu osmá. Jenže najela moc rychle na kamenité pole a po pádu utrpěla otřes mozku. Podle předběžné diagnózy si rovněž vykloubila rameno.

Nejlépe tak dopadla Barbora Průdková, jež při svém debutu v SP obsadila třinácté místo. "Startovala jsem až z poslední řady, dlouho mi trvalo, než jsem se probojovala dopředu. Kopce byly hodně náročné a také sjezdy nebyly příjemné," řekla Průdková, jež se věnuje běhu na lyžích a na horském kole závodí prvním rokem. Závod vyhrála Italka Greta Weithalerová.

V neděli vyvrcholí SP v Novém Městě na Moravě závody elitních kategorií. Ženy odstartují v 11:30, muži ve 14:00.