Froome je na Dauphiné ve žlutém, König mírně ztratil

Britský cyklista Chris Froome potvrdil vítězstvím ve čtvrteční páté kopcovité etapě pozici favorita závodu Critérium du Dauphiné, jenž je tradiční generálkou na červencovou Tour de France. Český vrchař Leopold König dojel patnáctý a v celkovém pořadí si pohoršil o jednu příčku na deváté místo.

Froome v závěru 139 km dlouhé etapy svedl v lyžařském středisku Valmorel souboj s Albertem Contadorem, z něhož vyšel jako vítěz. Brit zachytil nástup španělského dvojnásobného vítěze Tour a dojel si s náskokem čtyř sekund pro vítězství. Stejný čas jako Contador měl i třetí Američan Matthew Busche.

Jeden z největších favoritů letošní Tour Froome díky vítězství vysvlékl ze žlutého trikotu lídra Australana Rohana Dennise, jenž vedl o pět sekund, po páté etapě je ale třetí s odstupem 54 sekund. Průběžné druhé místo patří Froomeovu kolegovi z týmu Sky Richiemu Porteovi z Austrálie, který zaostává 52 sekund.

Český cyklista König dojel do cíle 70 sekund po vítězi a celkově na Froomea ztrácí 2:16. Na začátku závěrečného dvanáctikilometrového stoupání se zapletl do hromadného pádu, jenž ho zbrzdil.

"Stíhací jízda ho pak stála hodně energie, takže v posledních třech kilometrech už nestačil," uvedl sportovní ředitel Königova týmu NetApp-Endura Enrico Poitschke. "Před dalšími etapami jsme optimističtí. Velké kopce v posledních dvou etapách sednou Leovi lépe," dodal.

Šedesátý v etapě skončil František Raboň, jenž jel část etapy v úniku, Jan Bárta obsadil 110. místo.