Rubriky:

Cyklistika

Už nejsme v dobách Armstronga, cyklistika je možná nejčistší sport, míní Froome

23. července 2013 14:30 - Paříž

Biologické pasy, striktní a velmi časté dopingové kontroly. To jsou důvody, proč se čerstvý vítěz jubilejní 100. Tour de France Christopher Froome domnívá, že současná cyklistika je jedním z nejméně dopingem zasažených sportů. Zároveň ale chápe mnohé fanoušky, kteří po dopingovém skandálu legendy Lance Armstronga na cyklistiku zanevřeli.

 

Eric Gaillard, Reuters

"Způsob, jakým testování probíhá a jak to nyní chodí v našem sportu, je opravdu velmi striktní. Každý jezdec má biologický pas, kde je možné vidět naměřené hodnoty téměř měsíc po měsíci," uvedl britský cyklista v rozhovoru s televizí agentury Reuters.

"Lidé nemají ponětí, kolik testů absolvujeme. Jsem si natolik jistý, že si dovolím tvrdit, že cyklistika musí být v této době jedním z nejčistších sportů, ne-li tím úplně nejčistším. A to jen proto, jak je vše hlídáno a kontrolováno," prohlásil Froome.

Ačkoliv osmadvacetiletý závodník stáje Sky nemá žádný dopingový škraloup z minulosti, kvůli jeho skvělým výkonům během letošní Tour se vyrojily rovněž pochybnosti. Podle některých hlasů nelze podobné výkony předvádět bez pomoci zakázaných látek. Froome podobné řeči rázně odmítá, ale chápe je.

"Přidalo to závodu zase jiný aspekt. Nepřemýšleli jsme pak jen o závodě a výzvách, které představuje, ale také o tom, jak mimo kolo bude potřeba zodpovídat podobné otázky. Chápu je, ve spojitosti s érou Lance Armstronga je to normální. Já jsem ale rád, že jsem na ně mohl odpovědět a ukázat lidem, že náš sport se změnil," uvedl Froome, jenž se stal druhým britským vítězem po loňském triumfu Bradleyho Wigginse.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika