Cyklistika

Moreno vyhrál na Vueltě podruhé etapu a je novým lídrem

1. září 2013 18:10 - Valdepeňas de Jaén
(Aktualizováno: 1. září 2013 20:16)

Španělský cyklista Daniel Moreno si dojel v deváté etapě pro druhé vítězství na letošní Vueltě a stal se novým lídrem závodu. Před dosavadního držitele červeného trikotu Ira Nicolase Roche se dostal v celkovém pořadí o jedinou sekundu.

Paulo Duarte, ČTK/AP

Sobotní vítěz Leopold König projel cílem etapy, která končila po 163,7 km prudkým stoupáním ve městě Valdepeňas de Jaén, na 29. místě se ztrátou 47 sekund. V průběžné klasifikaci klesl z páté na sedmou příčku, za Morenem zaostává o 1:09 minuty.

Před nejlepšího českého jezdce v celkovém pořadí se dostali domácí favorité Alejandro Valverde a Joaquím Rodríguez, kteří dojeli s odstupem čtyř sekund za Morenem a postarali se o trojnásobný španělský triumf v etapě. Roche, jenž měl před etapou v čele Vuelty k dobru 17 sekund, byl v cíli čtvrtý osm sekund za vítězem.

Zdeněk Štybar, který se blýskl vítězstvím v pátek, obsadil 37. místo se ztrátou 57 sekund. Na samém chvostu dojel Roman Kreuziger, jenž měl už v sobotu krizi a nabral ztrátu přes pět minut. Tentokrát zaostal za nejlepšími o více než 17 minut.

Moreno dál vede i bodovací soutěž, díky které dnes jel poprvé v zeleném trikotu. V pondělní první horské etapě z Torredelcampo do Alto de Haza Llana, dlouhé 186,8 km, poprvé oblékne červený dres.

"Dneska to pro mě byla šance dostat se do čela a vyšlo to o jedinou sekundu. Mám ohromnou radost, protože jsem Vueltu ještě nikdy nevedl," radoval se jednatřicetiletý Španěl.

Roche si ze ztráty průběžného vedení po jediném dnu příliš nedělal. "Napůl jsem smutný a napůl spokojený s tím, jak to dnes dopadlo. Včera to bylo super, ale každý den je jiný. Ten kopec byl náročný," konstatoval Kreuzigerův kolega z týmu Saxo-Tinkoff. "Můžu být rád, že jsem dojel čtvrtý, takže jsem na tom dobře. Zítra se pokusím tu sekundu zase najet, nebo alespoň neztratit," dodal Ir.

Spokojeni byli i v týmu Netapp-Endura s tím, že se König udržel v elitní desítce. "Naším cílem dnes bylo moc neztratit a to se povedlo," řekl sportovní ředitel německé stáje Enrico Poitschke. "Závěr dnešní etapy byl hodně obtížný. Dovezli jsme Lea k tomu stoupání v dobré pozici a zvládl to vyjet velmi dobře. Ve sjezdu moc neriskoval, do závěrečného kilometru mu po včerejšku chyběly síly, aby mohl spurtovat s ostatními," dodal.