Barquil slaví na Vueltě premiérové vítězství mezi elitou, z Čechů udržel tempo jen König

Francouz Warren Barquil vyhrál po úniku z desetičlenné skupiny uprchlíků 13. etapu Vuelty. Jezdec stáje Argos zaútočil přibližně kilometr před cílem 165 km dlouhé trasy, v závěrečném stoupání ujel svým pronásledovatelům o sedm sekund a oslavil premiérový triumf mezi elitou.

Vítězné gesto Francouze Warrena Barguila v cíli 13. etapy Vuelty.

Červený trikot vedoucího cyklisty udržel Ital Vincenzo Nibali. Lídr týmu Astana dojel do cíle v hlavním pelotonu se ztrátou 2:43 minuty za Barquilem a v průběžném pořadí dál vede s náskokem 31 sekund před Irem Nicolasem Rochem.

Z českých cyklistů udržel v kopcovité etapě tempo s hlavními favority i v závěru jen Leopold König, který dojel na 30. místě a v průběžném pořadí dál drží jedenáctou příčku. Jeho stájový kolega z týmu Netapp-Endura Jan Bárta na 61. místě ztratil na vítěze už více než tři minuty. Zdeněk Štybar dnes nabral devítiminutovou ztrátu a Roman Kreuziger zaostal o více než čtvrt hodiny.

Jednadvacetiletý nováček závodů nejvyšší kategorie Barquil se držel v popředí od 75. kilometru, kdy ujela původně osmnáctičlenná skupina uprchlíků. Bývalý juniorský mistr Francie, jenž vloni vyhrál Tour de l'Avenir, v závěru využil taktizování některých kolegů a vítězství věnoval nedávno zesnulému dědečkovi.

V sobotu na peloton čeká premiérová pyrenejská etapa. Na programu je 155,7 kilometru dlouhá trasa z Baga do Collada de la Gallina v Andoře. Cyklisté budou muset překonat mimo jiné 2410 metrů vysokou "střechu Vuelty", vrchol Port de Envalira, přes který vede nejvýše položená celoročně sjízdná silnice na evropském kontinentu.

Vuelta - 13. Etapa (Valls - Castelldefels, 165 km)
1. Barguil (Fr./Argos)4:00:13 hod.