Rubriky:

Cyklistika

Cookson střídá v čele světové cyklistiky kritizovaného McQuaida

27. září 2013 15:26 - Florencie

Novým předsedou Mezinárodní cyklistické unie byl zvolen Brit Brian Cookson. Na kongresu ve Florencii porazil dosavadního šéfa Ira Pata McQuaida. V tajné volbě obdržel Cookson 24 hlasů, zatímco McQuaid 18.

Ke střídání v čele UCI dochází po osmi letech, během kterých McQuaid často čelil kritice. Především v souvislosti s dopingovým skandálem Lance Armstronga, s kterým se mezinárodní unie podle mnohých nedokázala dobře vypořádat. UCI a její šéf v uplynulých měsících věrohodně nevyvrátili ani podezření, že unie doping americké hvězdy v minulosti kryla.

Dvaašedesátiletý Cookson vede 17 let britskou cyklistiku a od roku 2009 byl členem vedení UCI. V červnu oznámil svou kandidaturu s tím, že jeho prioritou v případě zvolení bude změna antidopingového systému, aby cyklistika získala zpět důvěru fanoušků.

"Děkuji vám za důvěru. Teď začíná opravdová práce," řekl po svém zvolení Cookson. Vyzval celé cyklistické hnutí, aby se spojilo a využilo potenciál, který tento sport má. "Musíme mít nový styl řízení a kolegiální systém. Mým prvním krokem bude zajistit úplnou nezávislost antidopingových kontrol a domluvit se s WADA (Světová antidopingová agentura)," uvedl.

Vztahy WADA a UCI kvůli Armstrongově aféře značně ochladly. Agentura se začátkem roku odmítla podílet na vyšetřování, zda cyklistická unie nezakrývala jeho doping, protože pochybovala o nestrannosti nezávislé komise sestavené vedením UCI. Vyšetřovací komisi UCI později rozpustila a oznámila, že založí skupinu "pravdy a usmíření". Tu plánuje i Cookson.

Britský funkcionář týden před kongresem naznačil, že dopingový hříšník Armstrong by se mohl za určitých podmínek dočkat snížení svého doživotního trestu. Musel by však plně spolupracovat s antidopingovými vyšetřovateli.

Bez kontroverze se neobešla ani páteční volba. McQuaid přišel o podporu rodného Irska i Švýcarska, kde žije, a byla zpochybněna oprávněnost jeho kandidatury. Do boje o znovuzvolení se následně mohl zapojit díky nominacím od Thajska a Maroka.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika