Rubriky:

Cyklistika

Návrat krále. Štybar triumfoval na cyklokrosovém mistrovství světa

2. února 2014 16:05 - Hoogerheide
(Aktualizováno: 2. února 2014 17:29)

Zdeněk Štybar zvítězil na cyklokrosovém mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide. Druhý dojel obhájce titulu Sven Nys z Belgie. Štybar triumfoval na MS potřetí v kariéře, když navázal na triumfy z let 2010 a 2011. Osmadvacetiletý Štybar se přitom v posledních sezónách zaměřuje na silniční závody.

 

Laurent Dubrule, Reuters

V terénu se Štybar představil přesně po měsíční pauze, kterou vyplnil soustředěním se svým silničním týmem Omega Pharma-Quick Step. Při předchozím cyklokrosovém startu na Nový rok v belgickém Baalu prohrál jen s Nysem, v neděli mu porážku nejlepším způsobem vrátil a překazil belgické legendě cestu za třetím světovým titulem.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

"Do závodu jsem šel s tím, že by bylo super být do třetího místa, ale určitě jsem nepočítal s tím, že bych mohl být mistrem světa. Věděl jsem, že Sven Nys je v top formě a bude hrozně těžké ho porazit, zvlášť na takhle technické a těžké trati," řekl Štybar novinářům. "Ale byl jsem absolutně v pohodě a neměl jsem co ztratit, což mi možná pomohlo. Měl jsem více sil v závěru," prohlásil jediný český medailista z Hoogerheide, kde v roce 2009 vybojoval na MS podruhé za sebou druhé místo.

"Tohle je naprostá bomba. Chtěli jsme medaili a máme ji. Obrovská radost. 'Štyby' byl skvěle připravený a byl to nádherný závod," ocenil šampióna reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Štybar s Nysem v průběhu závodu setřásli všechny své soupeře a boj o duhový trikot se zúžil pouze na ně. V závěru se český cyklista ocitl na zemi, ale rychle vstal a navíc spadl do cesty svému rivalovi, čímž ho také trochu zbrzdil.

Pak udělal chybu Nys, který upadl, když si pomáhal rukou o bariéru v zatáčce o 180 stupňů. Štybar ho předjel a začal se mu vzdalovat. Rozhodující náskok získal, když sedmatřicetiletý Belgičan podklouzl na blátě a musel se postavit.

Nys stříbro bral

V cíli ztratil Nys na Štybara 12 sekund. Třetí dojel s odstupem 40 sekund další Belgičan Kevin Pauwels, takže stupně vítězů měly naprosto stejné obsazení jako při předchozím triumfu rodáka ze Stříbra na šampionátu v německém Sankt Wendelu.

"Byli jsme oba hodně silní a oba šli až na hranu svých možností. Necítím se jako poražený, ale rovněž jako vítěz, i když na druhém místě. Byl jsem ve formě, ale nemůžeme zapomínat na to, že i když je už Štybar silničním jezdcem, cyklokros jezdil a pořád ho umí skvěle. I proto druhé místo beru," prohlásil obhájce titulu Nys na tiskové konferenci.

"Zdeněk neabsolvoval celou sezónu, byl možná silnější mentálně a na mě tu byl určitý tlak, protože všichni říkali, že bych měl vyhrát. Ale jsem moc rád, že tu byl, bylo to dobře pro celý cyklokros, i když mě to nakonec odsunulo až na druhé místo," prohlásil Nys. "Nelze také zapomínat na to, že je mi skoro osmatřicet," pousmál se.

Bínu zastavil defekt, Šimůnek deváté místo bral

Do první desítky se dostal ještě devátý Radomír Šimůnek. "Musím to brát jako úspěch po těch peripetiích, co jsem měl v létě a pak před začátkem sezóny," připomněl své zdravotní potíže. "Posledních 14 dní jsem se probudil a věřím, že i zbytek sezóny dojedu dobře. Dnes se to nezdálo, ale trať byla strašně těžká a fyzicky náročná," uvedl Šimůnek.

Pro Martina Bínu, který měl také ambice na přední umístění, skončil závod hned po prvním kole kvůli defektu. "Namotal tam přehazovačku," řekl trenér Bambula.

Bína měl potíže i s brzdou. "To ale takový problém nebyl, s přední brzdou bych bez problémů dojel do depa, kde bych kolo vyměnil. Ale asi se ohnula přehazovačka a po dalších třech stech metrech jsem ji zcela namotal do drátů a doslova ji urval. To byl konec," řekl smutný Bína.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko):
Muži elite:
1. Štybar (ČR) 1:05:30
2. Nys -12
3. Pauwels -40
4. Vantornout -59
5. Meeusen (všichni Belg.)
6. Van der Haar (Niz.) oba -1:07
7. Peeters (Belg.) -1:43
8. Mourey (Fr.) -1:53
9. Šimůnek (ČR) -2:04
10. Bosmans (Belg.) -2:11
36. Petruš -5:53
42. Kyzivát -7:02
Bína (všichni (ČR) nedokončil
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika