Rubriky:

Cyklistika

Podezíravá unie šampióna Štybara kontrolovala, jestli mu ke zlatu nepomohl motorek

4. února 2014 09:07 - Hoogerheide

Po málo vídané bitvě o zlato čekala českého cyklokrosaře Zdeňka Štybara i jeho největší rivaly kontrola, která při závodech dosud neprobíhala. Cyklistická unie (UCI) se zjevně zalekla možnosti nekalostí nového typu. Tzv. technický doping by při dnešních možnostech nebyl žádným problémem.

 

Laurent Dubrule, Reuters

Proto Štybar i další medailisté, Belgičané Nys a Pauwels, museli hned po závodě v Hoogerheide podle serveru nieuwsblad.be z kol odstranit sedla a komisař s kamerou zkoumal, jestli neměli k dispozici nepovolenou pomoc - motorek.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

Výsledek? Nenalezeno nic podezřelého. Ale technické vymoženosti by nejen starší pány, kteří si navyšují sebevědomí či si jen ulehčují projížďku krajinou, mohly lákat k troufalým nepravostem.

Dá se čekat, že obdobné kontroly - vedle klasických odběrů u samotných cyklistů - mohou následovat. Štybar se jich může dočkat i na silnici, která již je jeho hlavním zaměřením a kde už se několik podezřelých záležitostí řešilo. V roce 2010 čelil obvinění slavný Švýcar Cancellara, rezolutně ho však odmítl a zatím není znám případ, že by bylo odhaleno něco nepovoleného.

Štybar si pro svůj třetí cyklokrosový titul - po Táboru 2010 a Sankt Wendelu 2011 - ze silnice jen odskočil. „Nejvýš asi stojí Tábor, protože šlo o první zlato, navíc u nás doma. Ten poslední titul je taky nádherný a opravdu si vážím toho, že jsem zase světovým šampiónem," těšilo Štybara, který už vyhlíží své první letošní silniční etapy při závodě Kolem Ománu (18.-23. února).

Před tím ho čekají ještě menší závody na Mallorce, kam se vrací za přípravou ve středu. Věří, že mu blesková odbočka do terénu nijak neuškodila a mohla naopak i prospět.

Svého dočasného návratu do belgického Essenu, kde žije a odkud to měl jen pár kilometrů na trať cyklokrosového MS, využil po všech stránkách. Chystal se také projet si trať závodu okolo Flander. "Takže jsem spojil dvě věci a ve středu letím zpátky na Mallorku," uvedl Štybar.

Prioritou jsou nyní pro něho jarní klasiky. "Jsem teď už v dobré formě, takže se na ně mohu jen těšit. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet," přemítal osmadvacetiletý Štybar.

S rozhodnutím, zda bude zkoušet obhájit cyklokrosový titul příští rok, k čemuž ho může lákat především skutečnost, že se pojede v Táboře, nebude pospíchat. "Silniční cyklistika a cyklokros jsou dvě rozdílné věci a musím doopravdy počkat až na poslední chvíli jako tady," dodal Štybar.

vap, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika