Gallopin na Tour oslavil premiérový etapový triumf, celkově dál vede Nibali

Francouz Tony Gallopin vyhrál 11. etapu Tour de France. Zaznamenal tak premiérový triumf v prestižním cyklistickém závodě. Po 187,5 km byl odměněn za aktivitu v závěru bojů mezi městy Besancon a Oyonnax. Je druhým domácím etapovým vítězem ve 101. ročníku závodu. Prvním byl v osmém dějství Blel Kadri. Ital Vincenzo Nibali skončil ve středu v poli nedaleko za vítězem a dál pojede ve žlutém dresu lídra.

Tony Gallopin si v Oyonnax připsal první etapvý triumf v tomto ročníku Tour de France.

Gallopin ze stáje Lotto na sebe upozornil už při deváté etapě, která ho vynesla až ke žlutému trikotu. O ten dočasně na jediný den připravil Nibaliho. Ve středu nastoupil zhruba dva kilometry před cílem a trhák dotáhl k úspěšnému konci. Ve skupině pronásledovatelů, kteří ho dostihli až za cílovou páskou, nechyběl ani Nibali.

"Ve sprintu velké skupiny bych asi neměl šanci, takhle to ale vyšlo, i když jsem tomu moc nevěřil," komentoval Gallopin svůj únik a neskrýval nadšení. "Nejdřív žlutý trikot, teď etapa. Neuvěřitelné. Tady jsem na Tour de France trénoval a dneska se to vážně vyplatilo."

Mezi hlavními favority dojel do cíle na 23. místě český cyklista Leopold König. V průběžném pořadí si jezdec stáje NetApp o jednu příčku polepšil a s odstupem 8:25 uzavírá druhou desítku.

Nibali dva dny před vjezdem do Alp dál vede před druhým Richiem Portem z Austrálie o 2:23 minuty. Šestadvacetiletý Gallopin zůstal pátý.

Cyklistický závod Tour de France - 11. etapa: Besancon - Oyonnax (187,5 km):
1. Gallopin (Fr./Lotto) 4:25:45 hod.