Rubriky:

Cyklistika

V Mohelnici byl nejrychleji Mortensen. Favorité šetřili síly na královskou etapu

18. července 2014 20:19 - Praha

Druhou etapu letošního ročníku Czech Cycling Tour z Olomouce do Mohelnice, která měřila 157,6 kilometrů, vyhrál dánský jezdec Martin Mortensen z týmu Cult Energy Vital Water. Spolu s ním přijeli v pátek do cíle s téměř čtyřminutovým náskokem Slovák Maroš Kováč, Francou Nicolas Baldo a Nizozemec Ike Groen ze stáje De Rijke, který v čele průběžné klasifikace vystřídal krajana Briana van Goethema.

 

Jan Brychta

Groen vede o 14 vteřin před vítězem páteční etapy Mortensenem, z českých cyklistů skončil nejlépe na 12. místě Tomáš Bucháček (Bauknecht-Author), v průběžném pořadí  je na tom nejlépe rovněž on, když mu patří 22. místo.

Na jezdce čekala "zahřívací" etapa před zítřejší královskou, ale aktivitou hýřili cyklisté hned od začátku. Již na první rychlostní prémii byla vepředu malá skupina, ale ve stoupání na první vrchařskou prémii na 43. kilometru již jela osamoceně vepředu čtveřice, která v úniku vydržela až do cíle, když její náskok byl nakonec 3:43.

Peloton zůstal v klidu i když náskok uprchlíků rostl hodně rychle. Na 68. kilometru mělo kvarteto k dobru deset minut a později odstup narostl až na minut třináct. Ve stoupání na vrchařskou prémii na Hartinkov odpadl z hlavního pole ve žlutém trikotu jedoucí Van Goethem a teprve poté se začal náskok uprchlíků ztenčovat, i když žádná ze stájí nijak moc sil nevynakládala.

Ještě při vjezdu na tři okruhy v okolí Mohelnice, z nichž každý měřil 11 kilometrů, měli uprchlíci náskok pět a půl minuty. Peloton však ani v závěru nezrychlil tak, jak je obvyklé, a proto kvarteto poměrně značný náskok udrželo až do cíle.

"Nikomu se nechtělo moc tahat. Cyklisté ze stáje Metec-TKH na to neměli a ostatní zájem na sjíždění neměli. Ale ten odstup nic neznamená, v sobotu bude mnohem důležitější etapa, kdy se bude rozhodovat," řekl nejlepší z Čechů Tomáš Bucháček .

I jeden z nejzkušenějších jezdců pelotonu František Raboň jedoucí v barvách cyklokrosové reprezentace nepovažoval dnešní etapu za zvlášť důležitou. "Byla těžká, ale v sobotu nás čeká výrazně těžší. Proto nikdo nechtěl plýtvat silami, protože v náročných kopcích budou potřeba," řekl Raboň.

O etapový vavřín se prakticky ani nespurtovalo. Mortensen přijel na náměstí v Mohelnici s nepatrným náskokem, jeho soupeři však již neměli žádné síly jej ohrozit.

Cyklistický závod Czech Cycling Tour - 2. etapa Olomouc - Mohelnice (152 km):
1. Mortensen (Dán.) 3:47,38
2. Kováč (SR) stejný čas
3. Baldo (Fr.) -2
12. Bucháček
15. Hunal
42. Turek (všichni ČR) všichni -3:43
Průběžné pořadí:
1. Groen (Niz.) 4:13:11
2. Mortensen -14, 3. Baldo -1:08
22. Bucháček
23. Hunal
25. Dvorský (ČR) všichni -3:52
ram, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika