Rubriky:

Cyklistika

Vakoč zaskočil všechny favority! Vyhrál druhou etapu Kolem Polska a vede i celkově

4. srpna 2014 16:59 - Varšava
(Aktualizováno: 4. srpna 2014 17:30)

Čeští cyklisté jsou v posledních týdnech ve formě. Po skvělých výkonech Leopolda Königa na Tour de France na sebe upozornil také Petr Vakoč. Dvaadvacetiletý závodník vyhrál pondělní druhou etapu závodu Kolem Polska a dostal se do čela průběžného pořadí. Jezdec belgického týmu Omega Pharma-Quick Step zvítězil s náskokem 21 sekund a etapovým triumfem v podniku elitního seriálu WorldTour dosáhl největšího úspěchu v dosavadní kariéře.

 

Twitter

Průběžné pořadí vede Vakoč o 27 sekund před Bělorusem Jevgenijem Hutarovičem.

Vakoč napodobil svého krajana a stájového kolegu Zdeňka Štybara, který na závodu Kolem Polska vyhrál etapu předloni. Celý závod dokázal z českých jezdců vyhrát jen Ondřej Sosenka v letech 2001 a 2004.

Hned v úvodu etapy z Toruně do Varšavy dlouhé 226 km se Vakoč rozhodl pro únik společně se dvěma polskými jezdci a vytvořili si až sedmiminutový náskok. Peloton je však začal stahovat, a tak se Vakoč 30 kilometrů před cílem pustil do individuální akce. Do ulic Varšavy si přivezl tříminutový náskok na peloton, který ho již nedohnal.

"Je neuvěřitelné, že jsem vyhrál po sólovém úniku na tak velkém závodě. Rozhodně jsem to nečekal a zdá se, že ani peloton," řekl Vakoč pro web své stáje. To potvrdil i druhý v cíli Australan Michael Matthews, který nevěděl, že Vakoč je stále v úniku.

Zaskočil i peloton

"Popravdě jsme si myslel, že sprintuji o vítězství, protože jsem se domníval, že jsme všechny uprchlíky dojeli," připustil Matthews.

"Nejtěžší to bylo v závěrečném okruhu, kdy mě peloton dojížděl a mně těžkly nohy. Nemyslel jsem však na nic jiného, než že musím využít poslední zbytky energie, abych to udržel," dodal Vakoč.

Rodák z Prahy potvrdil formu také na nedávném akademickém mistrovství světa, kde ovládl časovku i závod s hromadným startem, kdy rovněž těžil z úniku. Na kontě má i dvě stříbrné medaile z letošního mistrovství republiky.

"Teď se budu snažit udržet žlutý trikot nejdéle, jak to jen půjde. Bude to těžké, ale budu bojovat a vím, že mi pomohou kolegové ze stáje. Uvidíme, co se v dalších dnech stane. Jsem studentem na kole i mimo něj a tohle je skvělá šance, abych se přiučil," dodal český jezdec. Závod Kolem Polska skončí v sobotu.

Cyklistický závod Kolem Polska (WorldTour)
2. etapa Toruň - Varšava (226 km):
1. Vakoč (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) 5:22:54
2. Matthews (Austr./Orica) -21
3. Vallee (Belg./Lotto)
4. Sinkeldam (Niz./Giant)
5. Hutarovič (Běl./AG2R)
6. Maes (Belg./Omega Pharma-Quick-Step) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Vakoč 11:11:28
2. Hutarovič -27
3. Majkin (Rus./RusVelo) -31
4. Vallee
5. Mori (It./Lampre) oba -33
6. Paterski (Pol./CCC) -35.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika