Biker Spěšný skončil poprvé v první desítce SP

BALNEARIO CAMBORIU

Český cyklista Milan Spěšný obsadil v nedělním závodu Světového poháru v cross country v brazilském Balneariu šesté místo. Postaral se tak o nejlepší český výsledek v olympijské éře horských kol, která se datuje od roku 1996. Dosavadní maximum měl v držení také Spěšný, jenž před týdnem skončil v kanadském Mont-Saint-Anne čtrnáctý.

Biker Milan Spěšný při závodu SP horských kol v Brazílii.

Závod v Brazílii byl ale podle Spěšného kvůli vysoké teplotě a vlhkosti vzduchu ještě náročnější než podnik v Kanadě.

"V posledním výběhu mě chytaly křeče, že jsem nemohl ani tlačit kolo a musel jsem zastavit a trochu se protáhnout. V závěrečné asfaltové pasáži jsem se snažil zabojovat o páté místo, ale jel jsem už na svém maximu. Do cíle jsem přijel totálně vyčerpaný a nakonec jsem byl rád, že jsem do něj vůbec dojel," uvedl po závodě reprezentant Merida týmu.

V Brazílii zvítězil Španěl José Hermida před Roelem Paulissenem z Belgie a Švýcarem Ralphem Naefem, na nějž Spěšný ztratil šest a půl minuty. V celkovém pořadí SP je český reprezentant patnáctý.

Páté prvenství v šestém závodu sezony si suverénním způsobem zajistila olympijská vítězka Gunn-Rita Dahleová z Norska. Na stupně ji doprovodily Němky Sabine Spitzová a Yvonne Kraftová. Předposlední závod SP se jede v sobotu 9. července v Angel Fire v USA.

SP horských kol - cross country
Muži: 1. Hermida (Šp.) 2:05:00, 2. Paulissen (Belg.) -5:16, 3. Naef (Švýc.) -8:04, 4. Craig (USA) -9:39, 5. Taberlay (Austr.) -13:25, 6. Spěšný -14:33, ...27. Friedl (oba ČR) -2 kola.
Průběžné pořadí SP: 1. Sauser (Švýc.) 1020, 2. Hermida 935, 3. Paulissen 845, ...15. Spěšný 294, 58. Friedl 88, 138. Kořínek 33, 164. Boudný 22, 175. Eberl 17, 196. Vokrouhlík 8, 212. Novák (všichni ČR) 3.
Ženy: 1. Dahleová (Nor.) 1:30:39 hod., 2. Spitzová -4:36, 3. Kraftová (obě Něm.) -7:47, 4. Mouraová (Braz.) -12:08, 5. Bybergová (Nor.) -16:12, 6. Gramiscelliová (Braz.) -34:48.
Průběžné pořadí SP: 1. Dahleová 1400, 2. Spitzová 1090, 3. Premontová (Kan.) 1020, ...54. Chmurová 95, 66. Havlíková (obě ČR) 68.