Rubriky:

Cyklistika

Čeští bikeři další medaile na MS nepřidali, Kulhavý dojel osmý

6. září 2014 13:44 - Hafjell
(Aktualizováno: 6. září 2014 16:58)

Olympijský šampión Jaroslav Kulhavý skončil na mistrovství světa v cross country horských kol v norském Hafjellu osmý. Další český zástupce v závodu Ondřej Cink byl dvanáctý. Mistrem světa se již popáté v kariéře stal Francouz Julien Absalon před vítězem posledních dvou šampionátů Ninem Schurterem ze Švýcarska a Markem Aureliem Fontanou z Itálie. Mezi ženami byla nejlepší Češkou Kateřina Nash na 21. místě. Závod vyhrála Kanaďanka Catharine Pendrelová. Zpočátku vše vypadalo na to, že favorizovaný Schurter dovrší hattrick. Už po prvním okruhu měl náskok 11 sekund, ve druhém ho ještě o trochu zvýšil. Kulhavý jezdil zpočátku za první desítkou, ale pak se do ní propracoval. Ve třetím kole z celkových sedmi začal Absalon Schurtera stahovat, brzy poté ho dostihl. V pátém už Schurter ztrácel a Absalon uháněl za zlatem. Nakonec vyhrál o téměř dvě minuty, když demotivovaný Schurter krátce před cílem ještě nepříjemně upadl. Ostřílený čtyřiatřicetiletý Absalon navázal na své zlaté úspěchy z let 2004 až 2007. „Měl jsem špatný start s menším pádem, nakonec jsem ale dokázal Nina i tak dojet. Měl jsem dobré nohy i kolo, až na ten první okruh to byl pro mě perfektní závod. A stejně perfektní byla i celá sezona; vyhrál jsem MS, ME i Světový pohár, jsem jedničkou v žebříčku UCI, sotva to mohlo být lepší," radoval se v televizním rozhovoru po dojezdu Absalon, olympijský vítěz z Atén 2004 a Pekingu 2008. Letošní maratónský mistr světa Kulhavý neodjel za příjemného slunečného počasí špatný závod, ale k medaili měl daleko. V polovině závodu ztrácel na bronz minutu a čtvrt, nakonec dorazil do cíle až čtyři a půl minuty za Absalonem. Na třetího Fontanu měl více než minutové manko. Blízko za první desítku se postupně prokousal Cink, skončil dvanáctý. Vyšší ambice měla bezpochyby i Nash mezi ženami, kde triumfovala Pendrelová před Ruskou Irinou Kalentěvovou a Američankou Leou Davisonovou. Evropská šampionka v maratonu Tereza Huříková skončila ve čtvrté desítce.

 

Foto: Michal Červený

Zpočátku vše vypadalo na to, že favorizovaný Schurter dovrší hattrick. Už po prvním okruhu měl náskok 11 sekund, ve druhém ho ještě o trochu zvýšil. Kulhavý jezdil zpočátku za první desítkou, ale pak se do ní propracoval. Ve třetím kole z celkových sedmi začal Absalon Schurtera stahovat, brzy poté ho dostihl. V pátém už Schurter ztrácel a Absalon uháněl za zlatem. Nakonec vyhrál o téměř dvě minuty, když demotivovaný Schurter krátce před cílem ještě nepříjemně upadl.

Ostřílený čtyřiatřicetiletý Absalon navázal na své zlaté úspěchy z let 2004 až 2007. „Měl jsem špatný start s menším pádem, nakonec jsem ale dokázal Nina i tak dojet. Měl jsem dobré nohy i kolo, až na ten první okruh to byl pro mě perfektní závod. A stejně perfektní byla i celá sezona; vyhrál jsem MS, ME i Světový pohár, jsem jedničkou v žebříčku UCI, sotva to mohlo být lepší," radoval se v televizním rozhovoru po dojezdu Absalon, olympijský vítěz z Atén 2004 a Pekingu 2008.

Letošní maratónský mistr světa Kulhavý neodjel za příjemného slunečného počasí špatný závod, ale k medaili měl daleko. V polovině závodu ztrácel na bronz minutu a čtvrt, nakonec dorazil do cíle až čtyři a půl minuty za Absalonem. Na třetího Fontanu měl více než minutové manko. Blízko za první desítku se postupně prokousal Cink, skončil dvanáctý.

Češky elitě nestačily

Vyšší ambice měla bezpochyby i Nash mezi ženami, kde triumfovala Pendrelová před Ruskou Irinou Kalentěvovou a Američankou Leou Davisonovou. Evropská šampiónka v maratonu Tereza Huříková skončila ve čtvrté desítce.Šestatřicetiletá Nash, která již loni ohlásila ústup ze světa velké cyklistiky, se v první třetině závodu pohybovala podle očekávání v první desítce, ale poté se začala výsledkovou listinou propadat a v cíli ztrácela na vítězku rovných osm minut. Odstup Huříkové, jež se letos na maratónských šampionátech dočkala prvních medailí mezi elitou, činil dokonce téměř 12 minut.

Pro Pendrelovou, čtvrtou ženu olympiády v Pekingu 2008, jde o druhý titul mistryně světa v cross country. Poprvé triumfovala v roce 2011, dnes velmi brzy ujela všem soupeřkám a udržovala si minimálně půlminutový náskok. To se jí v posledním okruhu náramně hodilo, když ji postihl defekt, ale i přes výměnu kola si dojela v klidu pro zlato.

„Byl to dnes skvělý závod, je to splnění snu. Poslední dva roky byly pro mě na MS zklamáním, ale tentokrát jsem si to vynahradila. Cítila jsem se perfektně, jela si svůj závod a snažila se trošku šetřit silami, aby mi zbyly až do závěru," popsala v televizním rozhovoru po dojezdu Pendrelová.

Smůlu měly dvě z velkých favoritek celého závodu: Slovinka Tanja Žakeljová skončila půlminutu za stupni vítězů po potížích v úvodu závodu, naopak obhájkyně stříbra Polka Maja Wloszczowská měla závod na cenný kov dlouho rozjetý, ale defekt daleko od depa ji o něj připravil.

Mistrovství světa horských kol v Hafjellu (Norsko) 
Cross country: 
Muži (29,4 km): 
1. Absalon (Fr.) 1:27:06 hod.
2. Schurter (Švýc.) -1:51 min.
3. Fontana (It.) -3:28
4. Milatz (Něm.) -3:33
5. Fumic (Něm.)  -3:43
... 
8. Kulhavý (ČR) -4:33
12. Cink (ČR) -5:52
36. Škarnitzl (ČR) -10:32
71. Nesvadba (ČR) -1 kolo
Ženy (25,2 km) 
1. Pendrelová (Kan.) 1:31:30
2. Kalentěvová (Rus.) -21
3. Davisonová (USA) -43
4. Žakeljová (Slovin.) -1:12
5. Klemenčičová (Slovin.) -1:46
... 
21. Nash (ČR) -8:00
35. Huříková (ČR) -11:50
42. Štěpánová (ČR) -1 kolo
52. Veselá (ČR) -1 kolo
57. Škarnitzlová (ČR) -1 kolo
Trial: 
Muži elite 26": 
1. Coustellier (Fr.) 
2. Fontenoy (Fr.) 
3. Belaey (Bel.) 
... 
v semifinále 27. Čiháček (ČR) 
Junioři 26": 
1. Carthy (Brit.) 
2. Llongueras (Šp.) 
3. Oswald (Něm.) 
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika