Armstrong zvýšil náskok v čele Tour

S náskokem 57 sekund na druhého dojel do cíle 14. etapy, která cyklisty letošní Tour de France zavedla do pyrenejských kopců, rakouský cyklista Georg Totschnig. Oním druhým byl vedoucí muž průběžného pořadí Američan Lance Armstrong, kterému se podařilo zvýšit svůj náskok na konkurenty.

Na druhého v pořadí Dána Michaela Rasmussena už si vyjel náskok minuty a 41 sekundy. Třetí v průběžném pořadí figuruje Ital Ivan Basso, jehož ztráta narosla už na 2:46.

Na čtvrtou příčku se dostal Němec Jan Ullrich, ale i on nabral další vteřiny na Armstronga. Ullrich by považován před startem za největšího soupeře, ale v dosud odjetých 2 440 kilometrech byl o čtyři a půl minuty pomalejší než fenomenální Američan.

Armstrongův pomocník Pavel Padrnos dojel do cíle s více než půlhodinovou ztrátou na 139. místě, celkově mu patří 96. pozice.

Už sedm kilometrů po startu byl Totschnig v desetičlenné skupině uprchlíků, která v tropickém vedru dosahujícím 35 stupňů Celsia získala náskok přes devět minut. Postupně se tenčila a 35 kilometrů před cílem zůstal v čele osamocený rakouský cyklista, který předtím setřásl i vítěze Gira d'Italia z roku 2000 Stefana Garzelliho.

"Tohle je pro mě mimořádný den. Nevěřil jsem, že bych takovou etapu někdy dokázal vyhrát. Ještě kilometr před cílem jsem si nebyl jistý, že to vyjde," uvedl Totschnig, který si polepšil na průběžnou čtrnáctou pozici. "Je to můj největší sportovní úspěch. Přitom ze začátku mi to tady nešlo a už jsem chtěl jet domů.

Armstrong se ocitl v náročném závěru ve skupině se svými největšími rivaly bez týmových pomocníků, ale situaci brilantně zvládl. Všechny pokusy o nástup uhlídal a nakonec sám ujel.

"Dneska to byl hodně taktický boj. T-Mobile se snažil útočit, ale byl jsem na tom dobře. Jediným problémem bylo, že jsem byl vpředu sám. Párkrát mi bylo těžko, ale hlavně kvůli tomu vedru, to bylo hrozné," prohlásil Armstrong, který si zopakoval druhé místo z úvodní alpské etapy do Courchevelu.

Výsledky 14. etapy (220,5 km):
1. Totschnig (Rak.) 5:43:43 hod., 2. Armstrong (USA) -56, 3. Basso (It.) -58, 4. Ullrich (Něm.) -1:16, 5. Leipheimer, 6. Landis (oba USA) oba -1:31, 7. Mancebo (Šp.), 8. Rasmussen (Dán.) oba -1:47, 9. Klöden (Něm.) -2:06, 10. Zubeldia (Šp.) -2:20, ...139. Padrnos (ČR) -35:50.
Průběžné pořadí:
1. Armstrong 55:58:17, 2. Rasmussen -1:41, 3. Basso -2:46, 4. Ullrich -4:34, 5. Leipheimer -4:45, 6. Landis -5:03, 7. Mancebo - 5:03, 8. Klöden -5:38, 9. Vinokurov (Kaz.) -7:09, 10. Moreau (Fr.) -8:37, ...96. Padrnos -1:44:26.

V neděli absolvuje peloton druhou královskou etapu letošního ročníku. Na 205,6 kilometru dlouhé trase je šest horských úseků, při výstupu na Saint-Lary Soulan budou muset jezdci zvládnout v průměru osmiprocentní stoupání.